Věra Krásná s mladými judisty. Foto: archiv

ROZHOVOR: Věra Krásná je nominována na ocenění Ženu regionu

BŘECLAV – Nadšená sportovkyně a zakladatelka Soukromé školy bojových sportů Věra Krásná získala nominaci v celostátní soutěži Žena regionu.

Víte, komu vděčíte za tuto nominaci?
Ano, za nominaci vděčím mé skvělé kamarádce Yvetě Rylichové. Je to žena velmi přátelská a optimisticky naladěná. Má ráda sport a především důslednou výchovu dětí. A to byl asi pro ni impuls pro moji nominaci. Dle jejích slov obdivuje, jak vedeme a vychováváme děti v naší Soukromé škole bojových sportů.

Proč vlastně vznikla vaše Soukromá škola bojových sportů?
Tuto školu jsem založila na základě dlouhodobého zájmu občanů města Břeclavi a okolí o sportovní odvětví judo pro děti. Původně jsem trénovala a vedla děti pouze v Kosticích, ale zájem byl velký a  mým snem bylo založit vlastní oddíl, vedený dle mých představ – naučit děti krásnému umění juda, ale taky je vést k důslednosti, pravdomluvnosti, sebekázni. Velkým cílem ve výchově těchto mladých svěřenců je snaha o vytvoření opravdu přátelského kolektivu, který si bude pomáhat nejen na žíněnce, ale i v průběhu celého života.

Pomáhal vám někdo se vznikem školy a jak to bylo?
Ano. Přestože jsem měla plán a představu o založení oddílu, stál přede mnou úkol daleko těžší. Najít člověka, který by mi se založením oddílu pomohl. Chtěla jsem samozřejmě nadšeného sportovce, který by (možná i někdy na úkor rodiny) stál se mnou téměř denně na žíněnce, obětoval víkendy a jezdil na soutěže, ale především mi pomáhal s výchovou. Chtěla jsem člověka, který nevidí pouze peníze, ale především krásu a pravý smysl sportu. A to se mi podařilo. Ve svém zaměstnání jsem se setkala s Radkem Viktorinem, který sám projevil zájem o vzájemnou spolupráci. A vzhledem k tomu, že má dlouholeté zkušenosti v oblasti bojového umění ju jutsu a sebeobrany, přidali jsme k výuce juda dětí i výuku těchto odvětví pro dospělé. No a pak už zbývala jen „maličkost“- počáteční investice. Bylo potřeba koupit žíněnku (120 tisíc korun), úderové lapy, vozíky, lékárničku a tak dále. Za pomoc s tímto nelehkým úkolem vděčím svému manželovi Jaroslavovi, který nám pomohl, přestože nevěděl, zda můj plán bude úspěšný či ne. Školu jsme otevřeli v září roku 2006.

Jaké jsou vaše největší sportovní úspěchy?
Mým největším úspěchem je, že v dnešní době oddíl navštěvuje okolo 90 dětí. Tvoří se mezi nimi skvělá parta a možná i nerozlučná kamarádství. Za tu krátkou dobu působení však máme i cenná medailová umístění. Ve svých řadách máme přebornice Moravy – Dagmar Kašubovou, Terezu Pilátovou, vítěze mezinárodních velkých cen – Miroslava Tržila, Annu Třináctou, Šimona Slaného, Anetu Strakovou, medailisty z přeborů ČR – Marii Dědičovou, Miroslava Tržila, Annu Třináctou, Anetu Strakovou, Dagmar Kašubovou, a další úspěchy. Taky mně se splnil v roce 2008 sen, když jsem se stala vítězkou mistrovství Evropy kategorie masters.

Kromě toho také cvičíte se ženami v Kosticích a Břeclavi, jaký je o cvičení zájem?
Kondičnímu a zdravotnímu cvičení žen se věnuji již tři roky. Tato oblast mne zajímala již při studiu Fakulty sportovních studií. Dlouho však nebyl časový prostor pro tuto činnost. Nyní, když se již sportu věnuji na plný úvazek, můžu si dovolit pomáhat a vést nejen děti, ale i dospělé, tedy ženy. O cvičení je  stále větší zájem. V Kosticích jsem například začínala s necelou desítkou cvičenek, dnes si přijde zacvičit i 30 žen. Totéž je i v Břeclavi. Nejsem cvičitelkou, která má jen striktně naučené cviky, ale chci lidem pomáhat hlavně v oblasti zdravotní. Proto se taky v tomto směru vzdělávám a absolvuji různá školení – antistresová masáž hlavy, Dornova metoda, SM systém atd. Mým cílem v této oblasti je, aby si ženy při cvičení odpočinuly (psychicky), zpevnily svá tělíčka a tak minimalizovaly zdravotní problémy a kompenzovaly nynější způsob života.

Dlouhá léta jste působila také u Policie České republiky. Jakou jste tam měla funkci?
U policie ČR jsem působila 15 let. Byla jsem instruktorkou tělesné a střelecké přípravy.

Proč už se práci u policie nevěnujete?
Přestože mne práce velmi bavila a naplňovala, musela jsem se časem rozhodnout pro jednu činnost. Jsem člověk, který, když něco dělá, tak naplno a zodpovědně. S postupem času přibývalo dětí i dospělých v naší škole a tréninků bylo stále víc. Denně jsem po zaměstnání chodila na tréninky, víkendy jsem trávila na soutěžích. Do toho pracovní školení, příprava tréninků atd. Domů jsem se chodila jen vyspat. Časem jsem již byla opravdu unavená. Nechtěla jsem, abych začala zanedbávat děti nebo zaměstnání. Proto jsem se rozhodla. Děti zvítězily a já u policie skončila. Nyní mám na svou „srdeční“ záležitost více času a trpělivosti, více mne to naplňuje a já mohu dát více všem, které mám kolem sebe.

Chystáte v letošním roce nějaké zajímavé akce?
Naší letošní největší akcí bude pořádání mezinárodního semináře bojových umění, který se bude konat 6. června v hale Lokomotivy Břeclav. Vyučovat zde budou zahraniční mistři bojových umění. V dubnu pořádáme v Kosticích první workshop nazvaný Pohybová mánie. Jedná se o čtyřhodinové kondiční cvičení. V jednání je pořádání judistické soutěže Turnaj mladých bojovníků.

O nás Lidka Pavlovová

Lidka Pavlovová
tel.: 606 181 839 e-mail: pavlovova@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

FOSFA olympiáda břeclavských škol 2024 začíná 11. června

Po úspěchu loňského prvního ročníku spojily i letos kluby zapojené do projektu FOSFA Sport síly …