Rozhovor s Jakubem Lauko kapitánem českého týmu, Lukášem Dostálem a Janem Jeníkem

Vybojovali jsme to týmovým výkonem, říká o stříbru Jakub Lauko

Klára Petrásková

Obhajoba loňského titulu to sice není, stříbrné medaile jsou však pro juniory obrovským úspěchem. Před turnajem by totiž jen málokdo hádal, že do finále se v konkurenci ostatních reprezentací probojuje právě ta česká. Poslední krok k titulu sice nevyšel, Češi se ale rozhodně nemají za co stydět. Turnajem prošli pouze s dvěma porážkami a ta druhá přišla právě ve finále. „Můžu dát ruku do ohně za každého, že do zápasu dal sto procent. Kanada ale byla prostě lepší, k tomu asi nejde říct nic jiného,“ povzdechl si po zápase Jakub Lauko.

Právě on byl pro finálový duel pověřen kapitánským „céčkem“, jelikož Libor Zábranský zůstal kvůli poranění mimo hru. „Cítil jsem za ostatní větší zodpovědnost, ale jinak to byl úplně normální zápas,“ hlásí Lauko. „Chtěli jsme do toho skočit, ale Kanada nás k tomu moc nepustila,“ vyjádřil se vzápětí k záměru, s jakým Češi do posledního utkání na turnaji nastupovali.

Kanada výborně bruslila, dobře kombinovala v útočném pásmu a Čechy k příliš mnoha věcem nepustila. Ještě v první třetině se ujala vedení, které postupně navýšila a udržela až do konce. „Můžu dát ruku do ohně za každého, že do zápasu dal sto procent. Kanada ale byla prostě lepší, k tomu asi nejde říct nic jiného. Největší problém nám dělal jejich pohyb. Bylo vidět, že jsme nestíhali jak v útoku, tak v obraně,“ hodnotí forvard reprezentace.

A jak vlastně vypadal finálový den v podání českého týmu? „Na snídani jsme vstávali trošku později a pak jsme měli trochu volna. Mohli jsme si zahrát fotbal na hotelu nebo prostě jenom odpočívat. Byl to klasický zápasový den, jen z atmosféry bylo cítit, že jde o finále,“ popisuje kmenový hráč chomutovských Pirátů.

Letošní osmnáctka, která se na Memoriálu představila, neměla na soupisce žádná velezvučná jména. Žádného hráče, který by už před turnajem byl pasován do role lídra, který bude zápas co zápas střílet hromadu gólů. O to cennější pak účast ve finále je. „Vybojovali jsme to jenom týmovým výkonem, nikdo nijak extra nevyletěl, že by to táhl. Hráli jsme jeden za všechny,“ přikyvuje Jakub Lauko.

Je pochopitelné, že bezprostředně po prohraném finále není hráčům do smíchu a převládá spíše zklamání. Ale statut druhého nejlepšího týmu už Čechům nikdo nevezme. „Medaile určitě víc oceníme s odstupem času, teď ještě převládá prvotní zklamání. Ale za čas je určitě budeme brát jako obrovský úspěch,“ souhlasí sedmnáctiletý útočník.

Ve finále jsem se cítil nejlépe ze všech zápasů, říká gólman Lukáš Dostál

Lukáš Dostál držel český výběr ve finálovém duelu dlouho nad vodou, takže byla pořád šance kanadský náskok dotáhnout. Přesto, že se to nepovedlo, byl gólman Komety Brno vyhlášen nejlepším hráčem našeho výběru ve finálovém duelu. I celkově patřil mezi nejlepší hráče na Memorialu Ivana Hlinky. Celý rozhovor s ním najdete  na : http://www.hokej.cz/tv/hokejka/video/2558

Nejlepší střelec memoriálu Jan Jeník: Hráli jsme jako tým a byl to pro nás výborný turnaj

Česká osmnáctka nakonec na memoriálu obsadila krásné druhé místo, když ve finále nestačila na Kanadu. Člen stříbrného týmu, Jan Jeník, si na turnaji připsal šest gólů a stal se nejlepším střelcem celého Memoriálu. „Hlavní je, že jsme hráli týmově. Pomohli mi spoluhráči a o tom to bylo,“ svěřil se po zápase.

Záznam z rozhovoru s ním

Honzo, který z předchozích zápasů byl pro vás nejtěžší?
Asi ten s Ruskem. Stálo nás to hodně sil a ve finále to bylo znát.

 Jak byste zhodnotil finálové utkání?
Chvíli jsme se rozkoukávali. Bylo vidět, že měli z předešlé fáze turnaje více sil. My jsme od začátku memoriálu hráli trochu agresivnější styl hokeje, takže jsme byli už trochu vysíleni.

 Co ve finále rozhodlo?
Určitě koncovka a důraz. Oni hráli agresivněji a šli si za tím víc. Byli více bojovnější.

 Jak moc vám chyběl Libor Zábranský? Bylo hodně znát, že jste před finále přišli o kapitána?
Určitě. Každý hráč, co odpadne z rozjetého týmu, chybí.

 Který zápas se vám na turnaji nejvíce povedl?
Asi utkání s Američany a s Ruskem.

 Vstřelil jste v pěti zápasech šest branek. Jaký je pocit, že jste se stal nejlepším střelcem turnaje?
Je to o tom, komu to tam napadá. Hlavní je, že jsme hráli výborně týmově. Odráželo se to ke mně a dařilo se mi. Pomohli mi spoluhráči a o tom to bylo.

 Jak byste reprezentaci srovnal s juniorskou extraligou?
Mezinárodní hokej je určitě rychlejší, silově mi to ale přijde podobné. Soupeři mají akorát větší dovednosti.

 Před memoriálem se vám moc nevěřilo, a nakonec máte stříbro. Jak velký to je úspěch?
Pro nás je to určitě obrovský úspěch, byli jsme hodně podceňovaný ročník a jsme rádi, že jsme došli až do finále.

 Měli jste fantastickou podporu od fanoušků. Někteří z vás na to nejsou asi úplně zvyklí, jak se s tím tým popral?
Byli jsme určitě trochu nervózní. Řekli jsme si, že to na ledě nebudeme vnímat a dáme do toho všechno.

 Co máte nyní v plánu? Budete mít nějaký odpočinek nebo se v Liberci rovnou zapojíte do přípravy?
Dám si několik dní volno. Domluvím se s trenérem a postupně se připojím k programu.

 Jaká tady byla vlastně parta?
Výborná! Myslím, že to bylo znát i na ledě. Hráli jsme jako tým. Jeden za druhého blokoval střely a byl to pro nás výborný turnaj.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Parýžfest / Verona, Jakub Děkan, Ready Kirken,…

HLOHOVEC / areál kulturního domu a okolí – Dolní konec 29 sobota 25. 5. 2024 …