Místostarosta Luboš Krátký (vpravo) s majitelem cyklomuzea Josefem Grbavčicem. Foto: Jaroslav Švach

ROZHOVOR: Město Břeclav se snaží přilákat turisty

BŘECLAV – Turistická sezona je za dveřmi. Jak se na ni připravilo město Břeclav jsme se zeptali místostarosty Luboše Krátkého.

Jak je Břeclav připravena na turistickou sezonu 2014?
Víme, že Břeclav navštěvují zejména čeští a slovenští cykloturisté, kteří zde tráví čas s partnerem či s rodinou. Proto opět rozšiřujeme nabídku cykloturistických akcí. Chceme turistům ukázat, že kolem Břeclavi není jen Lednicko-valtický areál. Tradiční Otvírání Lichtenštejnských stezek otevře sezonu na začátku května. V červnu zveme na akci Trojzemím na kole a na vodě. Jde o pilotní projekt ve spolupráci s rakouskými partnery, který nabízí nejen cyklistiku kolem soutoku Moravy a Dyje, ale také návštěvu malebného železničního a regionálního muzea v Hohenau a vodáckou trasu Břeclav-Hohenau. Na závěr výletu lze využít návštěvu akce Slované na Pohansku.

V červenci navážeme na loňské Velkomoravské stezky, které turisty od Faťova Cyklopavilonu přivedou do Mikulčic na Velkomoravské hradisko, nabídnou návštěvu vinařských lokalit Slovácka a pozvou účastníky zpět na Pohansko, kde tradičně proběhne ukázka bojů z druhé světové války. V říjnu se s turistickou sezonou rozloučíme druhým ročníkem Zavírání Lichtenštejnských stezek.

Na co se ještě mohou turisté i místní těšit?
Během sezony budou ve spolupráci s Českými dráhami pokračovat nostalgické jízdy historických vlaků na trati Břeclav-Lednice i tradiční Pálavský okruh. Naší snahou je nabídnout návštěvníkovi kompletní volnočasový zážitek. Proto se snažíme nejen přiblížit památky a muzea, ale vytvořit vícedenní nabídky různých organizátorů sportovních a kulturních akcí.

Na konci června Břeclav nabízí sérii aktivit pro volný čas během Břeclavských dnů. Novou akcí budou srpnové Slavnosti rajčat a bezesporu zářijovým tahákem budou Svatováclavské slavnosti včetně sobotního Dne železnice, který České dráhy uspořádají letos v Břeclavi u příležitosti 175. výročí příjezdu prvního parního vlaku do českých zemí.

Jak je to s investicemi do turistické infrastruktury? Není vám vytýkáno, že málo investujete do cestovního ruchu?
Záleží na úhlu pohledu. Jsem-li někde jako turista, líbí se mi především místa, kde se cítím příjemně na obyčejné procházce městem. Proto musíme mít především kvalitní veřejný prostor a všichni víme, že ten je v Břeclavi hodně podinvestován. Letos budeme upravovat bývalý autokempink, podzámčí a prostor cukrovaru, pokračujeme i v úpravách centra města a prostoru u Koruny. Chceme-li zde přivítat více turistů, musíme pokračovat zejména tímto směrem po několik dalších let. V roce 2014 opravíme ještě židovskou hřbitovní kapli, zpřístupníme zámeckou věž, instalujeme moderní infopanely, upravíme plavecký bazén a koupaliště. To jsou přece nemalé investice i do cestovního ruchu.

Co děláte pro propagaci turismu? Aby k nám turista přijel, musí vědět, že se tu něco děje, propagace je přece jen důležitá, nemyslíte?
Souhlasím. Máte pravdu v tom, že v rozpočtu je na cestovní ruch věnováno minimum. Považuji to za chybu, protože rozumnou míru propagace Břeclav potřebuje. Koalice však upřednostnila především investice a údržbu města.Výhodou Břeclavi je její dopravní poloha, slunný region, kontakt s lužními lesy, řeka a umístění v Lednicko-valtickém areálu. Propagovat celý region ale nemůže Město Břeclav. Tento úkol plní mikroregion, Centrála cestovního ruchu Jižní Morava, Jihomoravský kraj a Czechturism. A asi dobře, vždyť LVA je jednou z nejnavštěvovanějších lokalit v republice.
Břeclav k tomu nabízí svoje památky, ubytovací kapacity a zejména volnočasové aktivity, služby a další témata mimo Lednicko-valtický areál pro cykloturisty a vodáky.

Velmi slibně se rozvíjí myšlenka Výletních novin, které považuji za velmi zdařilý produkt mikroregionu LVA. Letos se noviny rozšiřují do Mikulova a do Rakouska. Břeclav zde bude mít velký prostor, pomocí kterého bude zvát turisty v regionu na akce i návštěvu města.

Zlepšila se propagace akcí pořádaných ve městě. Zájem pořadatelů o zařazení akcí do internetového kalendáře se každoročně zvyšuje. Tuto službu poskytujeme zdarma a pravidelně nabídku akcí rozesíláme všem zájemcům jako týdenní kalendář akcí. Pro turisty máme k dispozici mobilní aplikaci průvodce městem a virtuální prohlídky. Daří se nám spolupráce na společné propagaci s Českými drahami.

Jak se daří městu spoluprácovat s ostatními subjekty ?
To je dobrá otázka. Cestovní ruch je podnikatelské odvětví. Obce tedy nemohou být hlavním aktérem, ale hrají roli zprostředkovatele, propagátora a pomocníka. Proto se neustále snažím vyhledávat nové aktivity a velmi si všech takových soukromých iniciativ vážím, a to jak realizačních, tak sponzorských.  Jsem rád, že vzniklo Faťovo Cyklomuzeum, Muzeum historických rádií pana Kříže, Renahall břeclavských výtvarníků, chovatelské trhy v tržnici či farmářské trhy. Tradiční místo zde má již lodní doprava, cyklistický závod O dušu, dračí lodě a řada folklorních akcí. To vše obohacuje turistickou nabídku. Byl bych rád, kdyby se více dařilo zapojovat provozovatele gastrozařízení.

Co vám zde chybí?
V regionu je potřeba zlepšit kvalitu povrchu turistických cest. Nekvalitní povrch cyklotras je velkým dluhem, který nám odvádí návštěvníky. Chybí zde kvalitní spojnice podél státních silnic mezi Břeclaví a Lednicí, Valticemi a Lanžhotem.
Mikroregion LVA nechal vypracovat studii cyklotras, která potvrdila vhodnost nové cyklotrasy zejména po hrázích řeky Dyje z Břeclavi po Nové Mlýny a do Pasohlávek. Taková páteřní komunikace by umožnila bezpečné dopravní propojení všech hlavních turistických destinací regionu a spojila je v jeden celek. Rád bych, aby tento projekt získal obecnou podporu. Budoucnost rozvoje vidím ve vzniku profesionální destinační agentury, která by pod jednou značkou propagovala nejteplejší region jižní Moravy od Pasohlávek, Mikulova, po Modré hory a po Soutok. A Břeclav by byla jeho neoddělitelnou součástí.

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Veřejné setkání – Vysokorychlostní trať

RAKVICE / Zasedací místnost OÚ 30.5. od 16,30 hod. ZAJÍMÁ VÁS PODOBA VYSOKORYCHLOSTNÍ TRATI V NAŠEM …