Richard Zemánek

ROZHOVOR: Břeclavané se letos mohou těšit na řadu kulturních akcí

BŘECLAV – Jak je na tom břeclavská kultura jsme se zeptali místostarosty Richarda Zemánka a pracovníka odboru kultury Petra Vlasáka.

Jak byste zhodnotil úroveň a počet kulturních akcí, které v roce 2013 organizovalo město?

ZEMÁNEK: Řekl bych, že minulý rok byl na kulturu v našem městě bohatý. Uskutečnilo se celkem 410 kulturních a společenských akcí různého zaměření a různých žánrů. Z toho bylo 87 zaměřeno na děti a mládež. Velkou část připravilo samo město či jeho příspěvkové organizace – na příklad Svatováclavské slavnosti, Břeclavské dny, Festival minipivovarů, pietní akce a koncerty k významným výročím, Dřevosochání, Divadelní neděle, Vánoční slavnosti, Silvestr a další. Pokud půjdu do podrobnějšího výčtu, tak to bylo 47 uměleckých výstav, 143 koncertů různých žánrů, 15 plesů, kino promítalo 170 filmů v několika reprízách.

Desítky akcí organizovaly různé spolky, sdružení a firmy. Jakou s nimi má město spolupráci?

ZEMÁNEK: Vedení města je rádo za každou iniciativu výše uvedených pořadatelů a snaží se je všemožně podporovat. Vypisujeme dotace, takže v několika kolech se mohou zájemci – pořadatelé kulturních akcí hlásit o příspěvek na tyto akce. Dotací využívají na příklad pořadatelé Hudebních střed U Kapra, Kulturního léta na schodech, festivalu Show Up Fest nebo Hudeckých dnů a dalších akcí.

A co podpora zájmových uměleckých skupin v Břeclavi?

ZEMÁNEK: Tyto skupiny podporujeme také dotacemi a umožňujeme jím používat bezplatně naše prostory ke zkouškám. Naopak je zase využíváme v programech námi organizovaných akcí jak u nás, tak v družebních městech. Velmi nás těší také jejich úspěchy při různých soutěžích a přehlídkách, kdy příkladně reprezentují Město Břeclav. Celkem jsme v minulém roce podpořili kulturu v Břeclavi 23 miliony korun.

A co v roce 2014? Chystá se něco mimořádného?

ZEMÁNEK: Opět vypisujeme dotace, chystáme spoustu kulturních akcí a již v minulém roce jsme posílili odbor kultury o pracovníka Petra Vlasáka, který je hlavním organizátorem a koordinátorem živé kultury v Břeclavi. My tedy v Břeclavi nemáme žádné kulturní, osvětové nebo jiné profesionální kulturní zařízení, ale snažíme se organizovat kulturu přímo z radnice. Tradiční velké akce jako je fašank v Poštorné, Dny pro Břeclav, Svatováclavské slavnosti, Vánoční trhy s programem, samozřejmě zůstávají, ale přibyly k nim další. Především cyklus Concentus Moraviae, který končí na české straně posledním koncertem v Břeclavi a pak se přesunuje na Slovensko do Trnavy. Dále chceme využít 175. výročí příjezdu prvního vlaku do Břeclavi, spojit to s otevřením nového terminálu a navázat na to Svatováclavské slavnosti. Změna bude také při pořádání vánočního programu. Vše začne rozsvěcováním vánočního stromu první adventní neděli, nato ihned naváží vánoční trhy, potom živý betlém ve Staré Břeclavi, trhy sv. Lucie v Poštorné a další vánoční akce tak, aby bylo na vše dostatek času a vše se dalo zkoordinovat. Zatím na to máme naplánovaných 18,5 milionu korun.

Na co se tedy ještě můžeme v Břeclavi v roce 2014 těšit?

VLASÁK: Na odboru kultury jsem od loňského srpna a snažím se navazovat na své předchozí kulturní aktivity ve městě, ať už je to pořádání koncertů, nedělních divadelních představení v kině nebo bleších trhů. Důraz při tom kladu na systematickou propagaci akcí a přátelskou spolupráci města, jeho příspěvkových organizací (kino, muzeum, knihovna) a jednotlivých pořadatelů kulturních akcí ve městě. Věřím totiž, že když se spojí síly a nápady všech, tak to poslouží jen ku prospěchu věci a kulturní život města se ještě rozšíří. Co se týká letošní kulturní nabídky v Břeclavi, bude opět bohatá a pestrá. Lidé se mohou těšit na Břeclavské kulturní léto před kinem Koruna, které bude letos multižánrové a dá prostor zejména muzikantům z města a okolí. Dále na Svatováclavské slavnosti spojené s oslavami 175. výročí příjezdu prvního vlaku do českých zemí nebo Vánoční slavnosti na pěší zóně. Poslední červnovou sobotu dojde i na třetí ročník Festivalu minipivovarů s blues-rockovým doprovodným programem a unikátní koncert v rámci hudebního cyklu Concentus Moraviae, který v poštorenském kostele slavnostně uzavře pěvecký sbor Collegium 1704. Ke slovu by se mělo dostat také letní kino, oblíbené Dřevosochání či již zmiňované bleší trhy a pravidelná divadelní představení v kině. Úplnou novinkou pak budou letní Slavnosti rajčat, které nabídnou na Břeclavsku dobře známou zeleninu v tradičních i netradičních podobách, samozřejmě s doprovodným kulturním programem. Řadu zajímavých akcí opět přináší i místní knihovna, kino, které do Břeclavi pod vedením Luďka Kabelky přiváží vybrané hudební lahůdky, či městské muzeum. To v hlavní turistické sezoně po Alfonsi Muchovi a Maxu Švabinském letos zaplní Josef Lada. Koncerty různých žánrů každý měsíc už desátým rokem nabízí klub Piksla, v létě je přislíbené i čtvrté pokračování pravidelných středečních koncertů v pivnici U Kapra. Zámecký pivovar na svých oslavách v úvodu května zase do města přiveze populární slovenskou kapelu No Name. Vyhlídky na rok 2014 tak podle mě slibují řadu příjemných kulturních zážitků.

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Park žije! Anna Habancová & Tomáš Janoška

BŘECLAV / park u nádraží 21. 7. 2024 18:00 Organizátor: Městské muzeum a galerie Břeclav …