Retro brigádníci se činili ve vinici

VALTICE – Ani rozmarné počasí neodradilo Vinařství Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice od uspořádání osmého ročníku mistrovství světa ve sbírání hroznů v duchu socialistické budovatelské akce. Rekord sice nepadl, ale nálada byla výtečná.

A tak se i letos v sobotu po ránu vyjely z areálu vinařství za zvuku budovatelských písní na otevřených vozech stylově oblečení brigádníci s nezbytnými kbelíky a nůžkami. Náladu jim nezkazilo ani drobné mrholení a naopak jim ji výrazně vylepšilo systematické popíjení burčáku.

Na Knížecí vyhlídce, jedné z nejlepších viničních tratí ve Valticích, se více než 150 brigádníků po krátkém „rozesbírání“ a zacvičení nováčků posilnilo moravskou svačinkou, na niž se ti, kteří se akce zúčastňují opakovaně, těší po celý rok. Bodejť by ne, když v hlavní roli je čerstvý chleba se škvarkovou pomazánkou a k tomu – jak jinak – opět burčák.

Pak začalo jít do tuhého. Soutěž o největší plíce, tedy kdo natáhne plný dvoulitrový koštýř se těší oblibě v ženské i mužské kategorii. „Výsledek byl v letošním roce velkým překvapením a bylo vidět, kdo se na tuto soutěž skutečně připravoval. V mužské kategorii se podařilo natáhnout celý koštýř pouze dvěma mužům, zatímco v ženské kategorii plné dva litry zdolala hned trojice žen! Chlapi budou mít rok o čem přemýšlet,“ usoudil ředitel vinařství David Šťastný.

V 10.30 hodin moravského času nastala hodina H. Pět soutěžních týmů po 25 lidech, mezi nimiž byli kromě Čechů a Slováků i Řekové, se odhodlaně postavilo na start a výstřelem z pistole se pustilo do díla. Sbíralo se Rulandské bílé a tempo brigádníků bylo skutečně pekelné. Vítězný tým s příznačným názvem Rulandské nasbíral za soutěžních 10 minut 459 kg hroznů! Všechny týmy dohromady dokázaly za stejný interval sklidit více než dva tisíce kilogramů hroznů.

„I když jsme začínali letošní mistrovství za mírného mrholení, počasí se nakonec umoudřilo, nebo jsme si jej vytrucovali, akce se moc povedla,“ pochvaloval si Šťastný a dodal: „I když výsledky z mistrovství byly fantastické, nejdůležitější je, aby se lidi bavili, užili si akci a u toho viděli, že za kvalitou moravských vín stojí i spousta práce. Každý člověk si pak více cení krásu moravských vín, může být hrdý na to, co v Česku umíme vyrobit a jak svou kvalitou zvládáme mnohdy porazit i vína zahraničí.“

DO VINIC S PÍSNÍ NA RTECH. Účastníci mistrovství světa ve sbírání hroznů vyrazili do vinic za zpěvu budovatelských písní.Foto: archiv Vinařství Chateau Valtice
DO VINIC S PÍSNÍ NA RTECH. Účastníci mistrovství světa ve sbírání hroznů vyrazili do vinic za zpěvu budovatelských písní. Foto: archiv Vinařství Chateau Valtice

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Koncert orchestru Czech Virtuosi & Esther Yoo

VALTICE / Barokní divadlo zámku Valtice 17. 7. 2024 18:00 Orchestr Czech Virtuosi s dirigentem …