Foto: Mikulovská rozvojová s.r.o.

Rekord se folkloristům nepodařilo pokořit, přesto se festival Sousedé vydařil

MIKULOV

Již po dvacáté se minulý víkend konal v Mikulově folklorní festival Sousedé. Do města pod Pálavou se v pátek 12. srpna sjeli příznivci folkloru nejenom z Moravy, ale i ze Slovenska a společně se pokusili překonat rekord v tančení Moravské besedy.

Tradice tančení společné Moravské besedy krojovanými páry začala v roce 2012 a tehdy tančilo 216 tanečníků. Tento rekord byl zapsán Agenturou Dobrý den do České knihy rekordů. Letos se sešlo k tanci pouze 72 krojovaných velkých i malých tanečníků. „To ale vůbec nevadí, že jsme rekord nepokořili. Přesto jednu premiéru máme. Poprvé byla Moravská beseda zpívaná na živo. Moc děkujeme dechové hudbě Pálavanka ze Staroviček,“ řekl bezprostředně po pokusu o rekord Petr Ševčík z pořádajícího Národopisného souboru Pálava.

Součástí festivalu bylo i páteční „zarážení hory“. Tento starobylý vinařský zvyk předvedli členové NS Pálava. Na Náměstí se také degustovala vína z výstavy mikulovské vinařské podoblasti, kterou přádal vinařský spolek Moravín Mikulov.

Festivalový program pokračoval celou sobotu. Na podiu před radnicí se postupně vystřídaly domácí Národopisný soubor Pálava a Pálavští senioři za doprovodu cimbálové muziky Píšťalenka. Z Klatov přijel Soubor písní a tanců Šumava, vystoupil i Valašský krúžek písní a tanců Rusavjan z Rusavy a folklorní soubor Bukovina ze Slovenska. Zahrála cimbálová muzika Šmytec z Brna a součástí festivalu byla i přehlídka verbířů Slováckého verbuňku.
Jitka Sobotková

Zdroj: www.mikulov.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Zmizela kola z nosičů

BRNO, BŘECLAVSKO: Prohlídka historických zajímavostí města měla pro turisty hořký konec.  Jízdní kola upevněná na …