Ragby do Československa přivezl Ondřej Sekora, autor Ferdy Mravence před 88 lety

Břeclavským ragbistům se letos daří. Po loňském znovuobnovení oddílu se přihlásili do rakouské zemské ligy, kterou vyhráli a také v letošním ročníku, byť je na zápasy chudší, ještě neokusili hořkost porážky. Ale jaká je vlastně historie ragby v našich zemích, kde se vzala mlýnice, vazači, pilíři? Na začátku byl Ferda Mravenec a Brno !!

Ragby se hraje v Česku od roku 1926. A za rozvoj na našem území vděčí spisovateli, ilustrátorovi a muži mnoha dalších profesí, Ondřeji Sekorovi. Autor známého Ferdy Mravence přeložil pravidla a v prvním zápase plnil funkci rozhodčího i trenéra obou mužstev.

„V roce 1923 pobýval v Paříži, cestoval po Francii a tam se mu zalíbilo ragby, které tam bylo velmi populární. Sehnal si pravidla a přeložil je do češtiny,“ popisuje bývalý hráč a novinář Petr Skála, který se mimo jiné zabývá historii tohoto sportu v Česku. Sekora přeložil po svém také názvy jednotlivých pozic. A tak po hřišti běhají se šiškou v ruce mlynáři, pilíři, vazači nebo rváčci, hráči bojují v mlýnech. Poprvé propagoval známý všeuměl ragby v tehdejším časopise Sport.

„Od ledna vycházela na pokračování pravidla až do konce dubna. Když pravidla skončila, byl dalším příspěvkem referát z utkání, které se hrálo 9. května 1926,“ vzpomíná Petr Skála. Jako první si proti sobě zahrály týmy SK Moravská Slavia a AFK Žižka Brno.

ragbysekora_pravidla

„Tehdejší hráči nebyli specializovaní ragbisté. Sehnal je mezi zápasníky, fotbalisty. Snažil se dát dohromady dvě mužstva tak, aby to byli sportovci, kteří měli zkušenosti a byli fyzicky zdatní,“ přibližuje editor serveru ceskeragby.cz Petr Skála.

Ondřej Sekora se pak snažil jako sportovní fanoušek i nadále ragby popularizovat. „Shodou okolností byl rozhodčím prvního utkání, byl i trenérem obou mužstev. Později v Praze pískal první derby mezi Spartou a Slavií. Nikde jsem ale nezaznamenal, jestli sám hrál,“ říká Petr Skála o muži, jehož zásluhou se ragby dostalo i do tehdejšího Československa.

O historii rugby mluvil s novinářem Petrem Skálou reportér ČRo Mirko Vasić

A jak je to se správně? Rugby nebo ragby?

„Podle mě by se slovo „rugby“ a podobně odvozená slova v češtině takto psát neměla. Jedním důvodem je uvedení v pravidlech českého pravopisu, která udávají „ragby“, „ragbista“ a nikoliv verze s „u“. Pokud používáme slovo „rugby“ s „u“ v českém prostředí, pak jej doporučuji používat jen v této formě a zejména samostatně. Týká se to zejména plakátů, názvů internetových domén. V angličtině je samozřejmě nutné psát rugby.

Když tu píšeme o názvu, připomeňme fakt, o kterém neví všichni, že „ragby“ vlastně není názvem sportu. Ragby dostalo v devatenáctém století název od anglického města Rugby, kde se vyvinulo z jedné školní verze kopané. V angličtině se tedy náš sport jmenuje „Rugby Football“, v překladu „fotbal města Rugby“. Proto se mnoho klubů v Británii i jinde jmenuje RFC, například Bracknell Rugby Football Club, na Zélandu dokonce jen FC, například Pirates Football Club. Novozélanďani a Australané podobné problémy neřeší. Našemu sportu prostě říkají football.“

Honza Macháček , jeden z nejlepších hráčů ragby české historie

Zdroj: www.rozhlas.cz;ragby.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Skvělá zpráva! Národní tým do 18 let chystá přípravu na nadcházející MS ve Finsku

Skvělá zpráva! Národní tým do 18 let chystá přípravu na nadcházející MS ve Finsku. Pozvánku …