Rady do zahrady

Podnož J-TE-G

Podnož samotná roste v matečnici bujně, ale odrůdy na této podnoži velmi slabě. Stromky ve srovnání s podnoži M 9 mají poloviční korunu, ovoce se velmi dobře vyvíjí a vybarvuje. Je vhodná hlavně  pro odrůdy jabloní bujného růstu. Plodit začíná záhy a plodnost je vysoká. Stromky na ní vyžadují trvalou pevnou oporu.

Boj proti pilatkám

Na jádrovinách škodí PILATKA JABLEČNÁ,  na slivoních škodí  PILATKA ŠVESTKOVÁ a PILATKA ŽLUTÁ které vylézají  z půdy během květu. Drobné 6 až 7 milimetrů dlouhé oranžově černé samičky kladou vajíčka do kalichů a do vyvíjejících se plůdků raných a sladkoplodých odrůd jabloní a slivoní. Housenice vyžírají vnitřky plodů a zcela je znehodnotí. Proti tomuto velmi nebezpečnému škůdci bojujeme tím, že v době před květem jabloní a slivoní vyvěšujeme desky bílé barvy do korun stromů, hlavně z jižní strany. Tyto desky natřeme vrstvou lepu Chemstop 1. V takto opatřených korunách stromů vychytáme dosti velké množství tohoto škůdce. Při velkém přemnožení pilatek je nutná  ochrana ekologickým přípravkem Quassia amara (výluh z pilin quassiového dřeva). Ochrana se provádí v době kdy  opadalo asi 60 % květních plátků.

Houbové choroby jádrovin

V době před květem a po odkvětu jádrovin ( jabloní a hrušní) provádíme ochranu u citlivých odrůd  proti strupovitosti jabloní, hrušní, padlí jabloňovému a rzi hrušňové. Doporučují se hlavně přípravky šetrné k přírodě: Alginure, Polisenio, VitiSan, Kocide a Myco-Sin. V některých lokalitách České republiky se projevily nové rasy strupovitosti i na rezistentních odrůdách jabloní jako např.: Vanda, Topaz, Rubinola, Selena. Z tohoto důvodu se doporučuje též chemická ochrana i u těchto odrůd před květem a po odkvětu.

Pěstování červené řepy

Červená řepa je dosti náročná na podnebí a kvalitu půdy. Nesnáší hnojení čerstvým chlévským hnojem. Nejlepší výnosy dává při neutrální půdní reakci (pH 6 až 8). Pokud takové složení půdy nemáme, je dobré na jaře vyvápnit pozemek, kde budeme řepu pěstovat. Červená řepa snáší chlór, velmi citlivě však reaguje na nedostatek bóru.

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Každodenní život legionářů v Rusku

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav středa 17.4.2024/ 18:00  Historická přednáška Bc. Petra Holobrádka z cyklu Břeclavsko …