Pytláci na Břeclavsku skolili první letošní oběť

BŘECLAVSKO (lip) – Zastřelený trofejní daněk byl nalezen v pátek 31. ledna v oboře Klentnice.Letos je to první případ pytláctví na Břeclavsku.

Na zvěřinové hody lákají své hosty hotely i restaurace. Právě zde často končí úlovky pytláků. Restaurace, které získávají maso touto nelegální cestou ale ohrožují zdraví zákazníků. Upytlačené kusy totiž neprojdou veterinární kontrolou, jež by odhalila přítomné nemoci a parazity. Kromě svalovce, který dokáže člověka i zabít, může maso zvířat obsahovat například různé druhy tasemnic.

Maso ze zastřeleného sedmiletého daňka ovšem do restaurace nedoputovalo. Pytlák jej usmrtil střelnou zbraní, ale daněk mu nejspíš utekl, a tak ho i s trofejí nechal na místě.

„Pokud bychom vyčíslili škodu na zvěřině, přesáhla by částka 5 tisíc korun, ale díky tomu, že se jednalo o trofejní kus, výše škody je několikanásobně vyšší – pohybuje se kolem 35 tisíc korun,“ sdělila břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

V letošním roce se jedná o první případ pytláctví, který policie řeší. Vloni evidovali policisté tři neobjasněné případy, kdy celková škoda přesáhla 45 tisíc korun, v roce 2012 se nepodařilo objasnit rovněž tři případy, ale škoda byla vyšší – 76 tisíc korun. Celková škoda u čtyř neobjasněných případů z roku 2011 se vyšplhala až na 162 tisíc korun.

„U některých případů se jedná o nahlášení upytlačení pouze jednoho kusu zvěře, ovšem v některých případech například v roce 2011, bylo oznámeno upytlačení 3 kusů daňků najednou a vznikla škoda přes 50 tisíc korun. V roce 2012 se stal obdobný případ, kdy bylo nahlášeno upytlačení 2 kusů kolouchů, 1 kusu laně a 1 kusu jelena. Škoda dosáhla 38 tisíc korun,“ uvedla Haraštová.

Pytláci si nevybírají. Jejich zbraněmi končí životy daňků, srnců, jelenů i divokých prasat. Nezaměřují se ani na konkrétní obory. Řádí na území Lanžhota, Bulhar, Břeclavi, Klenotnice a dalších.

„Vloni jsem zahájili trestní stíhání proti 4 podezřelým, které jsme obvinili pro přečin pytláctví formou spolupachatelství. Vyšetřovatel je obvinil z usmrcení 4 kusů zvěře (vždy se jednalo o srny) a vzniklá škoda byla přes 56 tisíc korun. V roce 2012 jsme z přečinu  pytláctví obvinili dvakrát. K výrazným případů patřilo obvinění dvojice, kterou policisté přistihli při činu. Ve vozidle byla nalezena upytlačená zvěř, zbraně a další pomůcky. Po dopadení dvojice byly provedeny domovní prohlídky, kde se potvrdilo, že muži upytlačili zvěř v hodnotě přes 100 tisíc korun. Dvojice je odsouzena,“ popsala mluvčí případy, kdy měla policie při dopadení pytláků úspěch.

Pytláctví patří mezi činy, jejichž objasnění a dopadení pachatelů je poměrně složité. „Mnohé případy (pokud pachatel upytlačenou zvěř odveze a nenechá za sebou žádnou stopu) majitelé ani nezjistí. K policii se dostanou většinou ty případy, kdy pytláci na místě zvěř vyvrhnout, nechají na místě ostatky či je zvěř postřelena a odběhne na jiné místo, kde pojde,“ doplnila Haraštová.

Za přečin pytláctví hrozí pachatelům odnětí svobody až na dvě léta, zákaz činnosti nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty.

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

MALÉHrY – Zápisky z cest

BŘECLAV / Obřadní síň židovského hřbitova Břeclav neděle 26.5.2024/ 17:00  MALÉHrY – Zápisky z cest My …