foto:pozary.cz

Provizorní silnice mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem je v provozu. Na Břeclavsku dnes končí stav nebezpečí.

Bulhary (Břeclavsko) – Na Břeclavsku ve čtvrtek skončí stav nebezpečí, který tam krajský krizový štáb před měsícem vyhlásil kvůli sesuvům půdy. Způsobily je zářijové vydatné deště. Odstraňování škod přišlo na přibližně 12 milionů korun, sdělil dnes ČTK jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Stav nebezpečí byl nejprve vyhlášen v Dolních Věstonicích a Pavlově, kde se pod krajskou silnicí sesunula část svahu. Půda zčásti zasypala kemp rybářů. Poškodila dva karavany. Nikdo nebyl zraněn. Jedna ze svědkyň události skončila v šoku v nemocnici.

Silnice je uzavřena. Její oprava potrvá zhruba půl roku. Kraj nechal za 2,3 milionu korun vybudovat provizorní silnici mezi obcemi. Je 2,5 kilometru dlouhá a je už v provozu.

Problémy nastaly i v nedalekém Strachotíně. Stav nebezpečí tam byl vyhlášen, poté co se sesunul svah u osmi domů. Jejich obyvatelé byli evakuováni. Hasiči sesuv odtěžili bagrem. Obec nechala stráň osázet keři, které ji svými kořeny zpevní.

V Dolních Věstonicích, Pavlově a Strachotíně stav nebezpečí skončil. V Bulharech skončí ve čtvrtek. Tam byla situace také velmi vážná. Sesunul se svah nad řekou Dyjí, na němž stojí 14 rodinných domů. Obyvatelé dvou z nich byli evakuováni. Hasiči stráň zpevnili lomovým kamenem. Na tento projekt naváže další, bude stát asi 50 milionů korun. Uhradí jej EU. Řeka Dyje bude při něm odvedena do jiného koryta. Původní koryto zaplní balvany a na stráni vzniknou s pomocí těžké techniky terasy, které je zpevní.

Současná situace v oblasti je podle Haška stabilizovaná. „Škody na majetku obcí, kraje a občanů se vyčíslují a budou známy koncem tohoto týdne,“ uvedl hejtman. Kraj může na práce spojené s odstraňováním škod po sesuvech čerpat mimořádnou státní dotaci.

Na záchranné a likvidační práce bylo od počátku události nasazeno 830 profesionálních a 420 dobrovolných hasičů, dále více než 420 policistů a 60 pracovníků nestátních neziskových organizací, dodal Hašek.

Autor: ČTK

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Živá hudba U Zajíce – The Gardeners

MIKULOV / Zahrádka U Zajíce, Náměstí 3 sobota 1. 6. 2024 ve 20 hodin Acoustic-pop …