Protisprejerský program má první úspěch

Rozhovor týdne s Matějem Kubišem, spoluautor programu TAG BUST

BŘECLAV – Počítačový program TAG BUST pomohl usvědčit z vandalismu sprejera. K této historické události v dějinách kriminalistiky došlo v Břeclavi. Více nám o programu prozradil jeho spolutvůrce Matěj Kubiš

 Co vás vedlo k vytvoření programu, který bude pomáhat v boji proti sprejerům?

Zaujalo nás to, protože nám sprejerství také vadí. Hledali jsme, jestli neexistuje už něco podobného. V Americe nějaké pokusy byly, ale nebylo to zatím nasazeno přímo u policie.

 Co říkáte na to, že váš program pomohl policii dopadnout a usvědčit pachatele?

Máme samozřejmě radost, že se to podařilo dotáhnout do prvního úspěšného případu. Rád bych ale řekl, že první vlaštovka jaro nedělá. Rádi bychom to dostali do fáze, kdy to nebude výjimečná událost a tyto případy se budou úspěšně řešit běžně, tak jako se řeší každý vandalismus.

 Jak vlastně program TAG BUST funguje?

Systém v počítači eviduje fotografie jednotlivých tagů (obrazců vytvořených sprejery) a extrahuje z nich nějakou informaci, kterou převádí do matematické reprezentace, na jejímž základě se porovnává podobnost s ostatními výtvory sprejerů. Je to navrženo tak, a algoritmus pracuje takovým způsobem, aby to porovnávání bylo nezávislé například na použité barvě nebo na podkladu. Zaměřuje se na rukopisné prvky, je to trošku podobné třeba s písmoznalectvím. Snaží se hledat nějakou podobnost v rukopisných znacích, tazích písma a podobně.

 V kolika městech se systém používá?

V Břeclavi jsme navázali spolupráci s velitelem městské police panem Hrdličkou jako prvním. Ta technologie  je nasazena ještě na městském ředitelství policie v Brně. Je to myšleno tak, že čím více dat je v databázi, tím je přínos tohoto programu větší. Když jedu z Brna do Břeclavi, tak na nádraží v Brně vidím určité tagy, ty stejné jsou načmárané na sedačkách v „écéčku“ a v Břeclavi jsou taky. Působnost těchto lidí není lokálně omezená. Může mít souvislost i s tím, kam jezdí do školy nebo do práce. Sdílení dat mezi jednotlivými lokalitami má proto velký význam. Ideální by samozřejmě bylo, aby databáze byla celorepubliková. Nabízíme možnost data nám posílat i veřejnosti. Kdokoliv si může stáhnout naši aplikaci do telefonu nebo do počítače a nahrávat fotky do systému.

 Pokusíte se váš systém uplatnit i v zahraničí?

Kdyby se to chytilo a mělo to efekt, tak bychom to samozřejmě rádi dál rozšířili do Evropy a do světa, protože největší problém s graffiti je v Americe, kde to dokonce slouží pro komunikaci mezi gangy, pro obchod se zbraněmi a drogami. Tam je to o úroveň výš než tady.

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

70 let volejbalu na Lokomotivě si připomněly také žákyně z osmi klubů Jižní Moravy

BŘECLAV V sobotu 13. 4. 2024 se uskutečnil k příležitosti oslav sedmdesátého výročí vzniku volejbalového …