Protimafiánský útvar zasahoval v Hustopečích

Hustopeče – Policie v rámci šetření korupce na České poště zasahovala i v areálu hustopečské společnosti Agrotec, který je součástí holdingu ministra financí. Podle informací serveru ECHO24.cz jsou obviněni dva zaměstnanci firmy, které ještě do začátku dubna šéfoval předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Kauza souvisí s údajnou manipulací zakázek na autoprovoz, Agrotec dodával České poště vozidla na stlačený zemní plyn (CNG).

Agrotec spadá do holdingu Agrofert, jehož stoprocentním vlastníkem je vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Faltýnek se na post předsedy představenstva dostal podle obchodního rejstříku na podzim roku 2006, kdy se Agrotec stal součástí Agrofertu. A z postu odešel teprve před čtrnácti dny – k 2. dubnu.

Když server ECHO24.cz Faltýnka ve středu ráno konfrontoval s informací, že se razie Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na České poště týkala i zaměstnanců Agrotecu, byl překvapený. „Já jsem žádné takové informace tohoto typu neměl a nemám je ani teď. Jsem zavřený na jednání výboru. Ale určitě se na to zeptám kolegů,“ prohlásil Faltýnek.

„V úterý zasahovala Policie ČR ve společnosti Agrotec v Hustopečích,“ potvrdil ale serveru ECHO24.cz mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. „Zásah měl podle dostupných informací souvislost s kauzou údajných manipulací se zakázkami České pošty. Policie v areálu společnosti provedla prohlídku kancelářských prostor a zajistila blíže nespecifikovanou dokumentaci. Současně jsou vyslýcháni dva zaměstnanci společnosti Agrotec,“ připojil Hanzelka. „Vedení společnosti Agrotec si není vědomo žádného pochybení či žádné nezákonné činnosti,“ uzavřel tiskový mluvčí.

Krátce po 13. hodině Hanzelka doplnil, že oba zaměstnanci společnosti Agrotec byli po výslechu propuštěni a nebyla na ně uvalena vazba.

„Obvinění se podle policejního orgánu podíleli na manipulaci s veřejnou podlimitní zakázkou týkající se autoprovozu zadavatele.“
Kauza spadá pod Vrchní státní zastupitelství v Praze. „Informace o subjektech ani skutcích nemůžeme poskytnout,“ uvedla jeho šéfka Lenka Bradáčová. Její kolega Zdeněk Matula ale už ve včerejším vyjádření uvedl: „Bylo zahájeno trestní stíhání zástupce zadavatele a dvou zástupců obchodních společností pro zločin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Obvinění se podle policejního orgánu podíleli na manipulaci s veřejnou podlimitní zakázkou týkající se autoprovozu zadavatele.“ Podle informací ECHO24.cz se trestný čin konkrétně týká pletich při sjednávání podlimitní veřejné zakázky ve stádiu přípravy.

Pokud se razie dotkla i lidí ze společnosti Agrotec, muselo podle Faltýnka jít spíše o selhání jedinců než o problémy celé firmy. „Já jsem byl donedávna předsedou představenstva, takže pokud by se to týkalo celé společnosti, tak předpokládám, že bych o tom věděl. Orgány činné v trestním řízení ani nikdo jiný se mnou nijak nekomunikoval. Ale budu v Agrotecu v pátek, tak pak možná budu vědět víc,“ přiblížil Faltýnek. A dodal zároveň, že firma obchoduje v řádu miliard korun celkem s desítkami subjektů. Proč by mohl být problém zrovna v obchodu s Českou poštou, si nedokáže vysvětlit.

Agrotec je u České pošty dodavatelem nákladních automobilů Iveco s pohonem na CNG od roku 2006. Tehdy získal zakázku za více než 300 milionů korun. Od té doby se účastnil řady servisních zakázek, tendr na dodávku dalších aut vyhrál i na začátku loňského roku. Státní podnik má tak ve státní správě největší flotilu nákladních automobilů na CNG. Když se Faltýnek nedávno snažil ve sněmovna prosadit vyšší podporu pro rozšíření bioplynových stanic v Česku, tvrdil, že to s podnikáním Agrofertu nijak nesouvisí.

 

zdroj: /echo24.cz/

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Poplatky zaplatí Břeclavané pohodlně již v druhém platebním kiosku

BŘECLAV Už druhý platební kiosek slouží na Městském úřadě Břeclav. Lidé mohou jeho prostřednictvím pohodlně …