foto: cs.wikipedia.org

Připomněli dávnou tragedii, vpád Kuruců na Moravu

TVRDONICE (ld) – Ve Tvrdonicích slavnostně odhalili pamětní kámen, který připomíná tragickou událost, od které příští rok uplyne rovných 310 let.

V roce 1703 došlo v Uhrách k povstání šlechty proti Habsburkům. V čele povstalců stanul sedmihradský kníže František Rákoczi, kterému se podařilo vojensky opanovat značnou část Uher a se svým vojáky, zvanými kuruci, postupoval dál na Moravu. Císař Leopold, aby zabránil vpádu rebelů na Moravu, povolal dragounské oddíly do hraničních vesnic od Hodonína po Břeclav. Navzdory tomuto opatření 25. ledna roku 1705 kuruci neočekávaně přešli zamrzlou řeku Moravu, odrazili habsburské vojsko a vtrhli do Tvrdonic, kde povraždili přes třicet Tvrdončanů, 17 Kostičanů, několik obyvatel z okolních vesnic a 14 vojáků. Celkem bylo povražděno 80 lidí, kteří byli pochování v místě dnešního parku na náměstí, kde stával kostel obklopený hřbitovem. Po zbytek povstání, které skončilo v roce 1711, byly Tvrdonice dalších pohrom zřejmě ušetřeny. Nikdy jindy už ale nezahynulo tolik Tvrdončanů během válečných událostí za tak krátkou dobu.

Zakladatelem myšlenky zbudovat pomník, připomínající tuto tragickou událost, je František Studenka. O vlastní realizaci této myšlenky se zasloužil především bývalý předseda okrašlovacího spolku Dr. Kovačka společně s dalšími členy a příznivci okrašlovacího spolku, kterým patří velké dík.

Pomník posvětil Jan Piler.Foto: Karel Čepera
Pomník posvětil Jan Piler. Foto: Karel Čepera

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

ŠKOLNÍ AKADEMIE Gymnázia Velké Pavlovice

Gymnázium Velké Pavlovice pořádá a srdečně zve na školní akademii… ŠKOLNÍ AKADEMIE  Středa 26. června …