Přijměte pozvání do kuchyně pod širým nebem na mikulovském Festivalu národů Podyjí

MIKULOV (lk) – Mikulovský Festival národů Podyjí je jedinečným setkáním a obrovskou kuchyní pod širým nebem, kde lze na jednom místě pouze jedenkrát v roce ochutnat speciality z téměř celé Evropy.

Kulinářský a hudební festival se letos bude konat již popatnácté. Bohatý program a bezmála dvě desítky kuchyní provoní mikulovské Náměstí o víkendu 18.–20. července.

Festival začne již v pátek 18. července v 17 hodin veřejnou diskusí (In)tolerance. Na téma Je jinakost problém? budou hovořit starostka Obrnice Drahomíra Mikošová, novinářka Ludmila Rakušanová, publicista Přemysl Janýr a Čechoargentinec Juan Braun. Budou se společně s publikem zamýšlet nad otázkou soužití s romskými sousedy a nad tím, zda jsme či nejsme rasisté, jak se žije našincům v cizině, a naopak cizincům u nás.

Další letošní novinkou bude vernisáž výstavy Noc venku Břeclav 2013 fotografa Zbyňka Uhra, která začne v 19 hodin v hospůdce Pod Zámkem na Husově ulici. „Celorepublikový sociální projekt měl za hlavní cíl upozornit veřejnost na problematiku bezdomovectví. K této myšlence jsme se rozhodli připojit i my a na vernisáž fotografií bude navazovat také Noc venku. Lidé budou moct přenocovat pod širým nebem v zámecké zahradě,“ řekla produkční festivalu Pavlína Janderková. Po celý večer se bude vařit kotlíková polévka, do které může každý přispět svou hrstkou. V zámecké zahradě se bude také promítat dokument Festival národů Podyjí kamerou Karla Slacha o národnostních menšinách a lidských právech.

Sobotní program bude pestrý jak kulturně, tak kulinářsky. „Letos si budou moci návštěvníci pochutnat na osmnácti národnostních specialitách. Nově se představí kuchyně vietnamská, maďarská a středoasijská nebo ukrajinská,“ řekla Pavlína Janderková. Ke stálicím s výbornou kulinářskou nabídkou budou patřit stánky s kuchyní arménskou, bulharskou, goralskou, italskou, židovskou, kavkazskou nebo podlužáckou, podpálavskou, romskou, ruskou, srbskou, záhoráckou, vídeňskou či moravskou.

Hlavní kulturní program na Náměstí začne v deset hodin dopoledne a potrvá až do dvaadvacáté večerní. Kromě místních kapel i folklorních souborů vystoupí také skupina Matrjošky s ruskými lidovými písněmi a častuškami, pop-rocková formace Leora z Rakouska nebo experimentální world music Bezobratři. „Zajímavé budou určitě i maďaské lidové tance v podání skupiny Koris Brno a vystoupení kytaristy a harmonikáře Dana Vertíga,“ pozvala na festival jeho produkční. Nebude chybět ani ochutnávka místních a rakouských vín a na závěr večera přijede zahrát brněnský pouliční šraml Urband.

V sobotu bude na mikulovském Náměstí také zahájeno letní putování po vinařských stezkách Mikulovska, které pořádá nadace Partnerství. Stovky příznivců lahodného vína se vydají od 9 hodin objevovat krásu vín z místních vinařství.

Nedělní Permanent Breakfast a ukončení Festivalu národů Podyjí se letos bude konat netradičně v zámecké zahradě a podle zájmu se může protáhnout až do pozdních odpoledních hodin.

národy podyjí-002-002

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Přeshraniční pronásledování bylo úspěšné

BŘECLAVSKO: Ujíždějící cizinec skončil v nemocnici. V pondělí odpoledne jsme přijali informace o vozidle, které odmítá …