Prevence může zachránit život

BŘECLAV (juh) – Nepodceňujte prevenci rakoviny! Taková je hlavní myšlenka Road show proti rakovině, která v úterý odpoledne zavítala i do Břeclavi.

V prostorách Shopping Centra se návštěvníci mohli dozvědět řadu informací nejen o samotné nemoci a jejích příčinách, ale především o tom, jak rakovině předcházet a o tom jak je důležité v případě onemocnění přijít k lékaři včas.

Road show po českých a moravských městech je součástí projektu Systém podpory prevence vybraných nádorových onemocnění v ČR – Screeningové programy. Ten připravilo ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami. Cílem projektu je zejména celkové zvýšení návštěvnosti screeningových programů v České republice a snížení počtu diagnostikovaných karcinomů prsu, děložního hrdla a kolorekta v pozdních stadiích. Projekt zároveň posiluje zájem obyvatel České republiky o prevenci nádorových onemocnění a podporuje aktivní přístup občanů k péči o vlastní zdraví. Ve spolupráci s významnými neziskovými organizacemi zaměřenými na boj proti rakovině se roadshow od dubna 2014 do léta 2015 zastaví ve 25 městech po celé zemi.

Rakovina u nás každý rok připraví o život 27.000 lidí. V ČR ročně onemocní rakovinou prsu více než 6.000 žen, rakovinou děložního hrdla přibližně 1.000 žen a rakovinou tlustého střeva asi 8.000 osob. Značné procento zjištěných karcinomů se nachází v pokročilém stadiu, kdy jsou vyhlídky pacientů na úplné vyléčení výrazně nižší. I proto u nás ročně umírá přibližně 2.000 žen na rakovinu prsu, průměrně jedna žena denně na rakovinu děložního hrdla a přes 4.000 mužů a žen na rakovinu tlustého střeva. Projekt chce tato čísla změnit k lepšímu. Mnozí pacienti by mohli žít, kdyby si našli čas na prevenci. Dospělé ženy by měly jednou ročně přijít na vyšetření děložního hrdla kvůli rakovině děložního čípku. Ženy starší 45 let by měly navíc každé dva roky přijít na mamografické vyšetření rakoviny prsu a všechny ženy i muži by od 55 let měli pravidelně absolvovat preventivní vyšetření rakoviny tlustého střeva

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Autorské čtení

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav úterý 23.4.2024/ 17:00  MUDr. Danuše Dedková bude povídat o městě na …