Primářka infekčního oddělení Nemocnice Břeclav Jana Kleinerová. Foto: archiv

Pozor na zdravotní rizika na exotické dovolené

BŘECLAV – Doba dovolených je sice pomalu u konce, ale mnozí z nás cestují i mimo prázdniny za odpočinkem do mnoha exotických zemí Afriky, Asie, nebo Latinské Ameriky, které jsou pro Středoevropana již epidemiologicky rizikové a zdravotně náročné. Na téma takzvané cestovní medicíny a možných zdravotních rizik při vycestování do exotických zemí jsme se zeptali primářky infekčního oddělení Nemocnice Břeclav Jany Kleinerové.

Co by neměl občan opomenout, než vyjede do zdravotně rizikových oblastí?

Co se týče cestování po zemích Evropy nebo Severní Ameriky, tak jsou možná zdravotní rizika malá, ovšem pokud cestujeme do Afriky, jihovýchodní Asie nebo Jižní Ameriky, tam už jsou preventivní zdravotní opatření nutná. K informovanosti občanům v těchto případech poslouží ambulance takzvané cestovní medicíny, které fungují nejen v Brně, ale i jiných okresních městech a také v Nemocnici Břeclav. Před odjezdem je nutno zjistit, jaká jsou zdravotní rizika v oblastech, kam cestujeme. Třeba v rovníkové Africe, oblasti meningokového pásu, je vhodné očkování proti meningokokokové infekci. V oblastech výskytu žluté zimnice je očkování proti této nemoci povinné a je nutno ho mít zaznamenáno v mezinárodním očkovacím průkazu. Při příletu do těchto oblastí úředníci kontrolují cestující a očkovací průkaz vyžadují. Očkování proti žluté zimnici je platné deset let a je vhodné se očkovat asi měsíc před odletem do těchto destinací. Pokud jedeme do oblastí výskytu malárie, lékař v ambulanci cestovní medicíny klienta před odjezdem poučí, jakou zvolit antimalarickou prevenci, předepíše léky proti malárii, které je pak nutné užívat dle doporučení lékaře již krátce před odjezdem, dále při pobytu v dané oblasti a dle daného léku i krátce po návratu z této oblasti. Jak jsem již uvedla, proti žluté zimnici je očkování povinné, ostatní očkování – např. proti tyfu, choleře, meningokokům, virovým žloutenkám aj. je v rovině doporučení. Ovšem upozorňuji, že možné zdravotní komplikace při podcenění prevence mohou být velmi nepříjemné a mnohdy postiženého provázet celý život a mít v některých případech i následky.

Jakou bychom měli při pobytu v exotických zemích dodržovat životosprávu?
Tak především je třeba velmi dbát na osobní hygienu, často si mýt ruce, zásadně pít pouze balenou vodu, pozor také na volně kupované ovoce na tržišti a jeho omytí pouze balenou vodou – ne vodou volně dostupnou na tržišti nebo vodou z neznámého zdroje – ta může být kontaminována. Není vhodné pít nápoje s kostkami ledu připravovanými z místních zdrojů vody. Je třeba dávat pozor i na to, jakým způsobem je připravena strava a kde tuto stravu jíme.

A jak je to s prevencí a zásadami hygieny, když se pohybujeme ve volné přírodě u nás?
U nás jsou zdravotní rizika daleko menší, ale zásady hygieny je dobré dodržovat vždy. Ve volné přírodě nedoporučuji pít vodu z různých lesních studánek a podobně. Zde hrozí nákazy leptospirózou, to je onemocnění, které přenáší hlodavci. Tato nemoc má někdy i velmi těžký průběh. Lesní plody je potřeba před konzumací omýt vodou. Důležité je také v našich podmínkách očkování proti klíšťové meningoencefalitidě. Jde o virové onemocnění, jehož průběh může být od lehkého až po těžký s celoživotními následky. Pozor také při grilování na polosyrové maso, hrozí pak průjmová onemocnění a zejména pro děti takto zpracované potraviny nedoporučuji. Všechny tyto informace však poskytnou, jak už jsem uvedla, ve všech ambulancích cestovní medicíny a nebo je najdete na internetové stránce www. infekce.cz

Jiří Lukeš

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Již další reprezentační hokejovou sezonu si letos připsala Tereza Vališová

Již další reprezentační hokejovou sezonu si letos připsala Tereza Vališová. Tentokrát coby jako jedna z …