mtbs.cz

Poslanci popravili další kousek svobody.

Zákony by měly vymezovat pravidla chování. Všichni známe desatero, tedy deset zákazů co se nesmí. Od té doby udělala civilizace obrovský skok a dnes aby se v tom čert vyznal.

Jedním z těch, které komplikují život je již několik let platný zákaz , který vznikl jako reakce na závody zbohatlíků s auty skrz republiku. A tak nějaký chytrák přišel na to, že vznikne zákon, kam napíše, že na silnicích , které nejsou uzavřené se nesmí jezdit se startovními čísly.

Zákon již v době putování do parlamentu ke schválení vzbuzoval rozpaky v řadách cyklistické veřejnosti, které se podle výkladu také dotkl. V devadesátých letech minulého století vzniklo množství závodů, které pořádaly hobíkářské cyklokluby a kde využívaly silnice ať již na jízdu nebo částečný přejezd. Tisíce cyklistů tak mohli o víkendech měřit své síly, poznávat nové kraje. A nebyli to zdaleka jen čeští závodníci, ale přijížděli sem i cyklisté ze zahraničí.

To vše rokem 2011 padlo. Některé cyklozávody upravily / spíše radikálně ořezaly tratě mnohdy natolik, až ztratily význam/, mnohé zanikly, protože nebyly schopny dohodnout se s policií, správou silnic, dopravci na uzavření trati. Pro mnohé se tyhle podmínky staly finančně likvidační.

Mezi závody, které ukončily svoji historii /doufám, že jen dočasně, že se situace zlepší/ patří i 24 hodin na kole Cyklo Le Mans aneb bez řevů motorů a smogu. Po devatenácti ročnících měl přijít výroční dvacátý. Nebude. 🙁

P.s. Zbohatlíci stejně ve svých závodech pokračují, jen čísla nahradili jmény.

P.s. Mnohem větším nebezpečím jsou na silnicích zfetovaní řidiči, ale na ty je zákon krátký. Auto jim nezabaví, řidičáky nevlastní.

Adam Kopečný

Zdroj:kopecny.blog.idnes.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Břeclavská diskuzní štafeta s Lenkou Zlámalovou

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav pátek 24.9.2021 / 17:00  V Malém sále se uskuteční odložená …