Valtický místostarosta Milan Sedláček je přesvědčený, že festival Víno bez hranic pomůže přilákat do města turisty. Foto: Jaroslav Švach

Pořad Víno bez hranic Valticím sluší

VALTICE  – Od pátku 22. do neděle 24. srpna se konal ve Valticích na náměstí a v zámeckém parku první ročník mezinárodního festivalu Víno bez hranic/Wein ohne Grenzen.

„Před rokem nás na radnici ve Valticích navštívil Pavel Spálený z Olomouce, který zde staví ve Valticích dům a má zájem se tu usadit. Tento pán má zkušenosti s pořádáním podobných akcí, jeho dítě je například Beerfest v Olomouci, který má desetitisícové návštěvy. No a po několika schůzkách se nám vykrystalizoval tento festival. V březnu nás navštívil český velvyslanec v Rakousku Jan Sechter, který nám tuto přeshraniční spolupráci také moc doporučoval. Chtěli bychom se zaměřit na kulturní přeshraniční výměnu mezi Českou republikou, Rakouskem a v dalších letech i se Slovenskem, v oblasti turistiky, vína, gastronomie a využití dalších možností ve volnočasových aktivitách.,“ popsal vznik akce valtický místostarosta Milan Sedláček.

Součástí festivalu byla výstava prací 30 malířů z Česka, Rakouska a Slovenska ve španělských jízdárnách valtického zámku s názvem Zukunst 2014, na dvou jevištích probíhal kulturní program různých žánrů, vinařské firmy zde prezentovaly svá vína a různé pochoutky nabízeli ve stáncích zástupci hotelů a restaurací z obou stran hranice.
Kulturní program byl v pátek i v sobotu bohatý. Na náměstí a v zámeckém parku se střídaly skupiny Falco Tribute Band, Pavel Zonyga Band, Fleret, Jazz Petit, Rock’N’roll Band Marcela Woodmana, Pressburger Klezmer Band, Kamelot, zahrál i vynikající kytarista Lubomír Brabec a další muzikanti.

Valtice skutečně o minulém víkendu žily vínem a kulturou, snad jen déšť v sobotu večer přišel nevhod.
Projekt Víno bez hranic/Wein ohne Grenzen se konal pod záštitou ministerstva pro místní rozvoj, ministerstva zemědělství a Spolkového ministerstva zemědělství Rakouské republiky.

„Je to první ročník, ze kterého se chceme poučit a postupně se stát takým malým Wachau a lákat k nám turisty z celé Evropy i světa,“ dodal k budoucnosti festivalu valtický místostarosta.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Koncert orchestru Czech Virtuosi & Esther Yoo

VALTICE / Barokní divadlo zámku Valtice 17. 7. 2024 18:00 Orchestr Czech Virtuosi s dirigentem …