Policisté na Břeclavsku měli úspěšný rok

BŘECLAV (juh) – S dobrým pocitem mohou policisté na Břeclavsku hodnotit loňský rok. Klesl počet trestných činů, jejich objasněnost naopak stoupla.

„V roce 2014 jsme šetřili celkem 2.287 trestných činů, což bylo nejméně za několik posledních let. Objasnit se podařilo 1.167 případů, což představuje 51,03 procent,“ uvedl v úterý velitel územního odboru Břeclav Marian Žák. „Konečně jsme se dostali přes magickou hranici padesáti procent,“ mohl spokojeně konstatovat jeho zástupce Jan Cupal.

Ještě lepší objasněnost mohou policisté vykázat u té nejzávažnější, násilné trestné činnosti – ze 142 řešených tretsných činů usvědčili pachatele ve 103 případech, což představuje 72,54 procent. V této statistice jsou policisté z Břeclavska už tradičně nejlepší v rámci Jihomoravského kraje, objasněnost se trvale pohybuje přes 70 procent.

Nejvyšší podíl na celkové kriminalitě má jako již tradičně majetková trestná činnost, která tvoří přibližně polovinu celkového množství šetřených případů.

Mezi nejvýznamnější úspěchy policistů v loňském roce patřilo rozbití skupiny pachatelů, kteří mají na svědomí 84 vloupání do motorových vozidel (ukradli věci za 1,395.000 korun a způsobili škodu na vozidlech  453.000 korun), dopadení muže, který fotografoval a znásilňoval nezletilé dívky, podařilo se zlikvidovat také deset varen pervitinu. Obrovské množství práce stálo také za úspěšným vyřešením případů internetových podvodů.

Spokojeni mohou být s loňským rokem i dopravní policisté, na silnicích okresu totiž zemřeli jen tři lidé, což nejméně za poslední čtvrtstoletí. Počet nehod, které polisté šetří, je v posledních třech letech téměř totožný, v letech 2012 a 2013 to bylo 440 nehod, vloni o pouhých osm více. Podobně stabilní je v posledních letech i počet těžkých a lehkých zranění. Co ale policisty netěší, je nárůst řidičů jezdících pod vlivem alkoholu a jiných drog. „Odhalili jsme celkem 428 podnapilých řidičů a dalších 115 pod vlivem drog,“ potvrdil neradostný trend šéf dopravní policie Jiří Mach. Boj s těmito nezodpovědnými a nebezpečnými řidiči bude podle něj proto i v tomto roce prioritou dopravních policistů.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Aktivity nebyly pohádkově ziskové

Z regionu: Muž z Brněnska ztratil běhen během půl roku skoro dva milióny korun.  Půl …