foto:ceskenoviny.cz

Policie: Boří les u Břeclavi je plný munice, lidé tam nepatří

Břeclav – Policisté se potýkají s houbaři, výletníky ale i amatérskými hledači, kteří i přes přísný zákaz vstupu vyrážejí do Bořího lesa u Břeclavi. Les patří k územím, kde je v Česku nejvíce rozeseta nevybuchlá munice z druhé světové války. Projít tímto nebezpečným prostorem o 500 hektarech lze jen po vyznačených cestách. Někteří lidé to nerespektují, řekla ČTK mluvčí policie Kamila Haraštová.

Policejní pyrotechnici vyjíždějí do Bořího lesa k likvidaci některého z dalších nálezů nejméně jednou do měsíce. Letos v něm zasahovali třináctkrát.

V Bořím lese měla německá armáda za druhé světové války továrnu na munici. Zlikvidována byla neodborně tím, že ji vojáci vyhodili do povětří. Do okolí tak byly rozmetány pumy, granáty a další nebezpečný materiál, který může být i dnes plně funkční.

Pyrotechnici v uplynulých letech vyčistili od munice asi 250 hektarů pozemků v okolí lesa. V jeho zbytku jsou ale stovky dalších granátů. Část munice je tak nebezpečná, že ji nelze po nalezení ani odvézt k likvidaci. Naposledy musel letos v srpnu pyrotechnik odpálit bombu na místě, kde byla nalezena.

Od července 2011 se našlo v Bořím lese asi 300 kusů munice, kterou pak zlikvidovali pyrotechnici. „Největší problémy máme s lidmi, kteří tam vyjíždějí s detektory kovů a místo pyrotechniků hledají munici sami. Pak nás volají k její likvidaci. Tento postup je krajně nebezpečný,“ uvedla policejní mluvčí.

Policisté s hasiči a záchranáři dnes v Bořím lese uspořádali cvičení, jehož námětem byla právě pomoc dvěma zraněným nálezcům munice, kteří se podle scénáře zranili při manipulaci s ní. Do akce se zapojili i pyrotechnici. „Naštěstí žádný nálezce munice se dosud nezranil, což je velké štěstí,“ dodala Haraštová.

Autor: ČTK
www.ctk.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Nákup, hledaný a jízda

BŘECLAV (11.6.2024) – Po delší odmlce něco krátkého. Strážníky požádala o pomoc žena, které byly …