Policie a pojišťovna ocenily statečné muže

BŘECLAV (juh) – V úterý dopoledne převzali Vlastislav Weiser (30) a Miroslav Čížek (53) z rukou zástupců Allianz pojišťovny a Policie ČR ocenění Pomocná ruka zákona.

„Chyťe ho, je to zloděj!,“ křičela začátkem ledna z okna pošty v Sedleci na Břeclavsku poštovní úřednice. Její volání uslyšeli Vlastislav Weiser (30) a Miroslav Čížek (53). Ve stejnou chvíli totiž na nedalekém parkovišti kontrolovali u auta s přívěsným vozíkem světla.

Nezaváhali ani na vteřinu. Zloděje, který pár vteřin předtím ženě za přepážkou vyhrožoval střelnou zbraní, po krátké honičce chytili a přemohli. Vzápětí si pachatele převzala okolojedoucí hlídka policie.

„Když ten člověk viděl, že za ním běžíme, snažil se nás zastrašit a volal, ať ho necháme být, protože má zbraň a neváhá ji použít,“ popisuje začátek dramatických událostí Miroslav Čížek. Na chvilku tím své pronásledovatele zastavil. Když ale zjistili, že pod bundou nic nemá, dál ho sledovali a snažili se ho zastavit. Zhruba po stovce metrů se strhla rvačka. „Ten chlapík byl dost vysoký, ale my zase byli dva, takže jsme ho po chvíli přemohli,“ dodává Čížek.

Pachatel, který už byl v minulosti trestán za majetkovou i násilnou trestnou činnost, neztratil duchapřítomnost ani při příjezdu policie. Okamžitě hodil na zem svoji peněženku a začal se od policistů dožadovat pomoci a tvrdit, že on ho jeho pronásledovatelé přepadli a chtěli oloupit. Policisty ale neošálil a neprodleně putoval na služebnu a následně do vazební věznice.

Společně s certifikátem Pomocná ruka zákona dostali Vlastislav Weiser a Miroslav Čížek nový chytrý telefon. „Je to do jisté míry symbolické, protože pokud chcete někomu pomoci, měli byste být ve spojení se záchrankou, hasiči a policisty,“ řekla jihomoravská regionální ředitelka Allianz pojišťovny Jana Panovská. „Odvážní a rozvážní lidé, kteří nemyslí jenom na sebe a dokáží pomoci ostatním, existují a my jim chceme poděkovat a upozornit na ně,“ dodala.

Oceněním Pomocná ruka zákona Allianz a Policie ČR motivují slušné lidi, aby k sobě nebyli lhostejní a dokázali si vzájemně pomáhat v krizových situacích. Policie ČR a Allianz pojišťovna už tímto titulem ocenily mnoho statečných. Na Břeclavsku se předání uskutečnilo již podruhé. Před dvěma lety ho získal Jaroslav Jankovič z Lednice, zato, že chytil zloděje, který okradl seniorku v centru Břeclavi.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

70 let volejbalu na Lokomotivě si připomněly také žákyně z osmi klubů Jižní Moravy

BŘECLAV V sobotu 13. 4. 2024 se uskutečnil k příležitosti oslav sedmdesátého výročí vzniku volejbalového …