Sliny se sbíhají na všudypřítomné kachny

Pattaya na 50% aneb nejlépe hraje hladový muzikant.

Otevřené okno Petra Hanniga – Člověk by neřekl, na koho také mohou padnou sankce proti Rusku. Ale pěkně po pořádku.

Po návratu z přívětivé země mého spolužáka z konzervatoře, krále Kambodže Norodoma Sihamoniho, jsme se opět ocitli v Bangkoku. Abychom navázali na krásu pralesem zarostlého Angkor Watu, odolali jsme thajským cestovním kancelářím a na vlastní pěst jsme se vydali do bývalého thajského hlavního města Ayutthaya, vzdáleného od Bangkoku cca 80 km severním směrem. Thajci v 17. a 18. století velice čile obchodovali s Holanďany, Angličany, Nizozemci i Francouzi. O bohatství Ayutthayi svědčí i to, že král daroval Francouzům dvě stříbrná děla, která použili povstalci při dobývání Bastily.

Ayutthaya, ležící na soutoku tří řek, byla na rozdíl od Angkor Watu zničena lidskou rukou. Sousední Barmánci totiž 7. dubna 1767, po více než rok obléhání, bohaté hlavní město Thajska dobyli a totálně zničili. Král Suriyamarin opustil své sídlo po řece v malé loďce a po deseti dnech na následky strádání zemřel.

Naše hlavní základna byla však na pobřeží Thajského zálivu, Pattaya. Opět nás ze všech koutů oslovovala azbuka – což je pro ty později narozené ruské písmo, které my, dříve narození, ovládáme. V Pattayi na vás ruština vykukuje všude. V televizi je ruský celodenní kanál, kde se nabízejí ke koupi luxusní nemovitosti. Na lodi, která vás odveze na ostrov, kde je příjemné koupání, zní téměř pouze ruština a sem tam hebrejština. V Pattayi se totiž koupat nedá. Čističky tam neznají a tak my, zhýčkaní Evropu se v moři, které tam nevoní nijak vábně, netroufáme ani prstíček smočit.

Na pláži na ostrově, která zela téměř prázdnotou, jsme dali do řeči se starším párem z bývalé NDR. Jezdí sem už více jak dvacet let a letos je prý Rusů pouze polovina. Obchodníci v Pattayi jsou prý nešťastní. Tržby klesly na polovinu, přímo na ostrově vloni budované luxusní rekreační středisko zeje prázdnotou. Pokles ruského rublu má za následek vývěsní tabule s nápisy „prodá se“. Turisté ze západní Evropy, k nimž už se počítáme vlastně také, si našli jiné destinace – Koh Samui, Phuket… A rozhazovační Rusové, kteří nikterak nebyli zvyklí šetřit, či otáčet každý bath, což je thajská měna, tak jak to dělají šetrní zápaďáci, se z poloviny vytratili.

A teď něco pro chlapy. Pattaya je známá také coby světové „hlavní město hříchu“. Nějak jsem špatně naplánoval objednávku hotelů a poslední dvě noci jsme už nenašli nic jiného cenově dostupného a kloudného než hotel přímo v centru všeho dění, toho dění, proč je Pattaya cílem tzv. pánských jízd. Jakkoliv byly předtím hotely prázdné, najednou vše obsazeno. Pattaya se totiž zaplnila kompletně Číňany. Samozřejmě – nepočítal jsem s čínským novým rokem. Přítelkyně byla z polohy hotelu roztrpčená, ovšem ukázalo se nakonec, že to bylo jedno z nejlepších ubytování. Pohodlí, všude blízko na jídlo a na neuvěřitelně levné masáže, zvláště příjemné masáže nohou. A protože je přítelkyně moudrá, tak navečer řekla, jdi ven sám, když už tu bydlíme a prozkoumej si terén, abys mohl doma kamarádům vyprávět.

Tak tedy kamarádi. Thajsko a Pattayu ovládly chytré telefony. A tak děvčata místo aby hleděla na zvědavé turisty, tak hledí do svých chytrých telefonů. Byl jsem v Pattayi před deseti i dvaceti lety. Obávám se, že chytré telefony a všeobecné zlepšení životní úrovně bude mít za následek zmizení štíhlých orientálních krasavic. V názvu píšu „Pattaya na 50%“ a myslím tím úbytek ruských turistů. Hlavu si z toho ale nelámejme. Oněch 50% se brzy nažene na váze večerních dívek. Škoda, za mých mladých let se říkalo, že nejlépe hraje hladový muzikant.

budhistický mnich si prohlíží bývalé hlavní město thajského království
budhistický mnich si prohlíží bývalé hlavní město thajského království
Jak to pivečka chutná, zvláště v tropech
Jak to pivečka chutná, zvláště v tropech
Sloni chodí tak tiše, že mě jeden na chodníku skoro zašlápl
Sloni chodí tak tiše, že mě jeden na chodníku skoro zašlápl
večerní život
večerní život
Opuštěné pláže na ostrově Koh Lang
Opuštěné pláže na ostrově Koh Lang

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Dnes: Afrika na pionieri

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav pátek 6.3.2020 / 19:00 Video, slide show a rozprávanie banskobystického …