foto:o.s.paměť

Padesát tři stél je připomínkou životů, které vyhasly na cestě ke svobodě

Mikulov – Zítra, v pátek 21. listopadu, bude v Mikulově slavnostně odhalen památník obětem železné opony, který jeho autoři pojmenovali Brána ke svobodě. Doplní tak mikulovskou Stezku svobody, která vznikla z iniciativy Občanského sdružení Paměť.

„Památník připomíná ty, kteří zahynuli na hranicích Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska při překonávání státní hranice. Tvoří jej třiapadesát stél. Každá z nich symbolizuje jednoho zabitého člověka,“ uvedl Miroslav Kasáček, předseda občanského sdružení Paměť, které za celým projektem stojí.

Je vzpomínkou na ty, kterým se nepodařilo překročit střeženou státní hranici s Rakouskem. Na úseku od slovenských hranic až po Slavonice zahynuli Češi, Poláci, Rakušané i lidé z východního Německa. Jejich jména jsou napsána přímo na stélách památníku, jehož autorem je architekt Tomáš Pilař, mj. autor kašny na brněnském náměstí Svobody. „Ve většině případů se ani neví, kde tito lidé po své smrti skončili. Chceme na ně tedy vzpomenout alespoň touto cestou,“ dodal Miroslav Kasáček.

Památník doplní Stezku svobody, která na třinácti informačních panelech umístěných podél pohraniční cesty mapuje osudy lidí, kteří se za dramatických okolností pokusili překonat železnou oponu.
Na slavnostní odhalení památníku, které proběhne u staré celnice na Stezce svobody v pátek 21. listopadu v 9 hodin, naváže závěrečná konference Brána ke svobodě na mikulovském zámku.
Jitka Sobotková

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Mládež – výsledkové tabulky soutěží 2023-2024

HOKEJ Mládež – výsledkové tabulky soutěží 2023-2024 REGIONÁLNÍ LIGA JUNIORŮ 2023/24 SK. 9-10 Název týmuZápasySkóreBody1SK …