OZVĚNY BŘECLAVSKÉHO ROCKU – ALEX BAND, rozhovor se Sašou Jonášem

BŘECLAV /  KD Delta Břeclav / sobota 31. 10. 2015  – OZVĚNY BŘECLAVSKÉHO ROCKU

Na letošním ročníku Ozvěn břeclavského rocku zahraje i Alex Band, kapela, která vznikla v minulém století v čele s kytaristou, který neodmyslitelně patří mezi stálice v místní hudební produkci. Saša Jonáš se svým typickým úsměvem a v dobré náladě přiblížil zlehka historii kapely a jeho začátky.

Jak jsi se dostal ke kytaře?

Ke kytaře jsem se nedostal ze dne na den, ale byl to takový postupný proces.

Nejdříve jsem chodil do hudebky na klavír, pár let to bylo, ale kolik přesně, to už nevím, pak jsem přešel na trumpetu, kde mám uzavřený cyklus. Ale kytara byla průvodcem mým celým životem, i když oficiálně jsem na ni do hudebky nikdy nechodil.

Tvoje první kapela?

Když neberu v potaz to, že jsem vlastně celá školní léta zakládal kapely a u klavíru jsme muzicírovali s kamarády, tak úplně první kapelu jsem založil v roce 1978 v Charvatské a dali jsme si název NEON. Tenkrát tam na bicí hrál Milan Alm, basa Pavel Uher, kytara Luďa Vala, později už bohužel nebožtík Pepa Ščuka a já tenkrát na klávesy. Pak jsme měli manažera Jirku Baránka, který taky už není mezi námi, tenkrát jsme díky němu sehnali jakousi aparaturu tehdejšího SKP a mohli začít hrát.

Tvoje první kytara?

Mě vždy táhla spíše kytara, na kterou jsem později přešel v roce1979, tehdy jsem si z brigády v Keramice koupil svoji první elektriku RUBÍN.

Počátky Alex Bandu sahají až do roku 1994.Ve své podstatě to byla kapela Las Vegas, se kterou jsme s Luďkem Harnůškem – basa, Pavlem Darmovzalem – bicí, Víťou Kameníkem – klávesy, hrávali výhradně v německých barech a tančírnách. Bylo nám z toho velmi špatně na duši i jinak, tak jsme vytvořili rockový projekt Alex Band, byl to v podstatě pracovní název CD, které jsme natočili u Petra Jandy ve studiu Propast. Pak se naše cesty rozešli a „Alexband“ zůstal jen na CD, zkrátka u ledu.

V roce 2000 jsem se v Hamburku setkal s partou ostravských muzikantů Petr Ochvat – bicí, Pavel Zbořil – basa, a Martina Havrlantová – zpěv, klávesy. Slovo dalo slovo a o pár let později se mi k projektu Alex Band podařilo vrátit.

Takže jste měli chuť hrát vlastní muziku?

Repertoár Alex Bandu tvoří vlastně původní písně obohacené o novinky, které jsem složil nedávno a taky pár starých dobrých bigbítových fláků.

Chci se skromně zmínit hlavně o vlastní skladbě Šedý touhy, která se zúčastnila hitparády Rádia Jih a 4 měsíce byla na 1. místě, takže jste ji možná slyšeli.

Na co teď hraju ? no… pokud je tím myšlen hudební nástroj, tak je to kytara Fender Stratocaster, kterou mám už asi od r. 1994 a ženu ji přes zesilovač Bogner Alchemist, ten jsem si pořídil teď.

Ano, to je čerstvé, zaregistroval jsem to na FB. Takže si plníš sny?

Pomalinku se snad začínají plnit, ale jde to v našem věku ztuha…, mým snem bylo vždy hrát koncerty na velkých pódiích, samozřejmě s vlastními skladbami. Jak už jsem psal, začali jsme, máme hodinový program, který je tvořen z větší části vlastními skladbami.

A co doma? Jak to snáší Vaše rodiny?

Naše rodiny zvládají naši posedlost přímo fantasticky a jsou posedlí s námi a všemožně nám vycházejí vstříc. Hlavně z mé strany, manželka v Alex Bandu zpívá a hraje na klávesy, ale vážně… všichni nám fandí a jsme jim za to vděční.

A co jste si připravili na Ozvěny?

Na Ozvěnách diváci uslyší vlastní písně Bláznivý dny, Proč jen s tebou, Zimní království, Šedý touhy, Klikatý cesty a staré známe bigbítové pecky a máme taky překvapení, chystáme vystoupení bývalých členů Luďka Harnůška a Pavla Cepa Darmovzala.

alex

Rozhovor: Tomáš Tesař

Ozveny breclavskeho rocku plakat 800px

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Valtický advent 2020 – ZRUŠENO

VALTICE 28.11.2020 slavnostní zahájení Valtického adventu rozsvícením vánočního stromu s kulturním programem, na kterém vystoupí …