Otevřený dopis vládě a poslancům: Valorizace aneb jak si zalaškovat se skupinou seniorů

 Vážený pane premiére, vážená paní ministryně, vážení pánové ministři a poslanci, obracím se na vás jako jeden ze seniorů – důchodců ve věci valorizace důchodů.

Úprava neboli valorizace důchodů dle pravidel Vlády ČR se dle mého názoru neslučuje s programovým prohlášením vlády a taky nenavazuje na poslední jednání pani ministryně Marksové z 16. 5.2014 při jednání se zástupci Rady seniorů. Dále uvedu proč tak uvažuji.

Programové prohlášení vlády ČR  přímo uvádí ve stati 3.2  z ministerstva práce a sociálních věcí toto:

„Vláda připraví novelu zákona o důchodovém pojištění týkající se úpravy podmínek pro zvyšování důchodů od roku 2015. Vláda ukončí pravidla snížené valorizace důchodů a zajistí, že důchody budou od ledna 2015 opět zvyšovány o 100% nárůstu spotřebitelských cen a o jednu třetinu nárůstu reálné mzdy.“

Pani ministryně po jednání se zástupci Rady seniorů uvedla: „Ministerstvo práce a sociálních věcí chce prosadit od ledna 2015 vyšší valorizaci důchodů a tím posílit sociální ochranu seniorů v ČR. Senioři si zaslouží za svou celoživotní práci důstojný důchod. Proto chceme důchody PLNĚ  valorizovat o sto procent nárůstu spotřebitelských cen a o jednu třetinu růstu reálných mezd. Zvyšování penzí v uplynulých dvou letech nestačilo seniorům pokrýt životní náklady. Především těm osaměle žijícím musí stát podat pomocnou ruku a ZAJISTIT  DŮSTOJNÉ  STÁŘÍ.“

Až potud by bylo vše v pořádku, ale otázka zní takto: Co to je VALORIZACE? Vysvětlení pro každého normálního je obsaženo v uvedených prohlášeních. Potud naši političtí představitelé myslí dobře, ale výsledek je zcestný.

Původní záměr, se kterým důchodci počítali, byl takový, že každý důchodce dostane z dané částky

určené vládou alikvotní díl.  Jenže teď se rozhodlo, že příspěvek na důchody nebude dán stejným podílem , ale procentuálně. To v praxi znamená, že velký důchod dostane víc a nízký důchod, což je většina, dostane málo. Je snad postih zvyšování cen jiný pro bohaté než pro chudé – je snad chleba dražší pro bohaté než pro chudé, když ho kupujeme ve stejné prodejně? .

Co vy na to dámo a pánové? Doufám, že mně dáte za pravdu, že důsledek po stránce finanční je pro každého stejný. PROČ TEDY BUDETE TAKZVANÝ PŘÍSPĚVEK NA VALORIZAČNÍ VYROVNÁNÍ  A DALŠÍ  FINANČNÍ ČÁST DLE VAŠICH USNESENÍ PŘIDĚLOVAT TAK, ŽE BOHATÝM DÁTE VÍC A TĚM OSTATNÍM  MÉNĚ? Nechci tento váš systém přirovnat ke známému přísloví, ale něco na tom pravdy je. Ti co mají menší a malé důchody vašim rozhodnutím dostanou ještě méně než mají. Kde  je tedy to vaše „důstojné stáří“ a pro koho je určeno?

Z toho, co jsem zde popsal plyne závěr, že jistě ne jenom ze sociálního hlediska, ale i z morálního pohledu a normálního myšlení by bylo zcela na místě upravovat důchody každému důchodci stejnou částkou. Pokud tak neučiníte, přijďte se někdy podívat do obchodů jak nakupují starší lidé – obrací zboží v rukou dosti dlouho než něco hodí do nákupního košíku. Podívejte se někdy v jakých obchodech tito lidé nakupují – obvykle to jsou různé „slevněnky“ a podobně. Pamatuji se na výrok pana exministra Kalouska jak při zrušení valorizace důchodů pod jeho vládou řekl: „Moje maminka chápe, že se nemůžou navyšovat důchody, když na to stát nemá.“ Nechci přirovnávat vaše maminky k Kalouskově mamince – zamyslete se nad tím, jistě jsou rozumnější.

Vaše stávající rozhodnutí nepokládám, a to nejen já, za šťastné. Neobstojí ani vysvětlení jednoho pana senátora, že nízko pobírajícím důchodcům bylo provedeno dorovnání  důchodů. Toto vysvětlení se velmi podobá prohlášení pana Kalouska.

Děkuji vám alespoň za přečtení tohoto textu – a snad najdete tu správnou cestu!!

Jan Krátký, Břeclav, člen organizace SDČR

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Burza vyřazených knih

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav od 4. do 8. září 2023 / 09.00 – 18.00 …