foto.en.wikipedia.org

Osudy členů legendární břeclavské osmiveslice, která se v roce 1936 probojovala na olympiádu, ožije v knize

BŘECLAV – Osudy členů legendární břeclavské osmiveslice, která se v roce 1936 probojovala na olympiádu, ožijí v knize mladého břeclavského spisovatele Michala Šefary.

Jak vás napadlo zpracovat toto téma?

Dostal jsem se k tomu přes břeclavského místostarostu Krátkého. On to původně nabízel panu Kostrhunovi a on doporučil mě. Měl jsem strach, že budu muset psát nějakou kroniku, faktografickou knížku. Naštěstí pan Krátký chtěl, abych to pojal jako příběh o těch veslařích, což je mi bližší.

Stejně je to ale významná změna, proti knihám, které jste už napsal a ve kterých mohly jejich postavy dělat, co jste chtěl…
To je pravda. Banda lvů byla sice taky historická knížka, která měla nějaké historické základy, ale spostavami a s jejich příběhy jsme si mohl hrát. tady jsem svázanější, protože postavy jsou skutečné a něco si vymýšlet, to bych neriskoval. problém je, že u některých se nedochovaly naprosto žádné vzpomínky, informace.

Na to jsem se chtěl právě zeptat. Je to hodně dávná historie, navíc oddělená světovou válkou, kdy mnohé archivní materiály nenávratně zmizely…
Hodně se toho spálilo a poztrácelo. Ale na druhou stranu, když musím u někoho fabulovat, tak to mám jednoduché v tom, že lidé se moc nemění, chování dnešních lidí a lidí za první republiky se zase tak moc nelišilo, problémy, které lidé řeší dnes, ty měli i tehdy.

Čím byly zajímavé osudy těchto veslařů na mimosportovním poli?
Zajímavý je třeba František Kobzík. na začátku války se dostal do Anglie a stal se členem parašutistické skupiny, která měl působit v Protektorátu. Byla to další várka parašutistů po Gabčíkovi s Opálkou, kteří už věděli, že jdou na jistou smrt. Přesto do toho Kobzík šel. Výsadek se jim ale nepovedl, čtyři členové se poztráceli a bloudili. Kobzíka ještě s jedním rotmistrem nakonec obklíčili četníci a skončilo to tak, že se museli oba zastřelit. Ty příběhy jsou vážné, často smutné.

A kdy by kniha mohla spatřit světlo světa?
Já mám dopsané dvě třetiny knížky, nebude to žádný tříset stránkový román, chtěl jsem to pojmout spíš komorně. Chtěl jsem se včžít do těch lidí. Dal jsem si dva termíny. Buď to vyjde na 90. výročí, které s ebude slavit na konci srpna, druhý nejzašší termín je do Vánoc. Ještě letos to bude určitě.

Narušilo vám to trochu vaše další spisovatelské počiny?
Snažím se pracovat souběžně, ale je to těžké.

Vy jste hodně mladý, věděl jste už dříve, že tady byla taková úspěšná veslařská posádka?
Věděl jsem, že tady ta osma za první nrepubliky byla slavná, ale nic konkrétnějšího sjem nevěděl. zaujalo mě, že část osmy byla během války zklikvidována. Kdyby se zlepšovali, tak možná na další olympiádě, která měla být v Japonsku mohli mít ještě větší šance. Bohužel to dopadlo jinak.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Expediční kamera

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav pátek 22. 3. 2024 / 17:00 Expediční kamera je filmový …