Melody Gentlemen zahráli i na letošním veletrhu Regiontour v Brně. Foto: Jaroslav Švach

Orchestr Melody Gentlemen hraje již pět let

LEDNICE – V březnu 2014 oslaví orchestr Melody Gentleman z Lednice své páté narozeniny. O jeho činnosti jsme si popovídali se zakladatelem a kapelníkem Jaroslavem Martínkem.

Jak kapela vznikla, proč a kdo to zavinil?
Bude to pět let, kdy jsme se známými břeclavskými osobnostmi Karlem Křivánkem, Františkem Schulzem a Karlem Hemalou dali dohromady kapelu, která měla ambice zahrát různé oslavy a narozeninové párty kamarádů. Impulzem bylo odehrání zahájení lázeňské sezony v Lednici, a proto jsme se také pojmenovali Lednická kapela. Když jsme začali hledat repertoár, přivedla naše zpěvačka Hanka Sečkářová klarinetistu Pavla Hoďu, který vyučoval na velkobílovské ZUŠ a hrával v orchestru Bratislava Hot Serenaders. Repertoárem tohoto orchestru byla swingová hudba a tam nás Pavel začal směřovat. Několik našich prvních vystoupení ukázalo, že směr je správný, poněvadž tato hudba měla úspěchy u publika. Hráli jsme stále náročnější repertoár, umělecká úroveň souboru se postupně zvyšovala a nároky na muzikanty byly stále větší. To vedlo k přijímání nových členů s hudebním vzděláním a částečné obměně kapely.

Nyní jste již orchestr Melody Gentlemen. Jak se to stalo a jaké máte obsazení?
Jak jsem již uvedl, kádr se rozšířil a zkvalitnil, nastudovali jsme filmové melodie ze třicátých a čtyřicátých let minulého století a nazvali jsme ten pořad Perličky stříbrného plátna. Pořad se líbil, a tak jsme vymýšleli další pořady v tomto žánru. Poněvadž už nás bylo na Lednickou kapelu moc, po roce a půl jsme se přejmenovali na orchestr Melody Gentlemen. Aranžmá nám začal psát známý břeclavský muzikant Stanislav Reichman. Nyní nám dělá aranžmá Juraj Bartoš, který hrává v Melody Makers s Ondřejem Havelkou. V současné době hrajeme v obsazení Viktor Lender – akordeon, Miroslav Maděrič a Roman Kobiela  – bicí, Pavel Halady – kytara, Frederika Babuliaková  a Jan Gašpárek – klarinet, saxofon, Richard Pavlík – trubka, zpěv, Dušan Reichman – kontrabas, Nikol Tománková, Hanka Vaculovičová, Ivana Odehnalová, Lukáš Michna zpěv a Jaroslav Martínek kapelník – housle, zpěv.

Jaké pořady máte nastudované, co můžete pořadatelům nabídnout?
Hrajeme vlastně po celé republice, především v lázních. Nyní máme připravený nový pořad V republice ČSR – vlastenecké písně s dvojníkem T. G. Masaryka, dále pořady Každý tančí jen swing, Perličky stříbrného plátna, Šlágry z časů našich babiček, Trampská romance, Karel Hegner mezi folklorem a swingem, Retro Duo, Adventní perličky s Melody Gentlemen a Prvorepublikové pořady. Na našich webových stránkách se pořadatel dozví o našich pořadech vše mnohem podrobněji.

Kde vás můžeme vidět na Břeclavsku?
První větší vystoupení bude 19. dubna Otvírání jara v Lednici. Jaro bude otevírat prezident Masaryk, který přijede v kočáře, bude tam přehlídka prvorepublikové módy a přijede naše milá přítelkyně Nina Ingrišová. Je to vdova po hudebním skladateli (napsal mj. známou Niagáru), mořeplavci, fotografovi a dobrodruhovi Eduardu Ingrišovi. Zahrajeme několik jeho skladeb a paní Nina bud jedním z hlavních hostů.

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Burza vyřazených knih

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav od 4. do 8. září 2023 / 09.00 – 18.00 …