O VĚTRNÝCH MLÝNECH A PROČ JSME CHTĚLI PROGRAMOVÉ PROHLÁŠENÍ ANEB PRVNÍ ZASTUPITELSTVO V BŘECLAVI

Zdravím vás. Chci se s vámi podělit o své dojmy z ustavující schůze zastupitelstva v Břeclavi.

Úvod byl poklidný, usadili jsme se a pan Ryšavý zahájil schůzi. Slíbili jsme, že budeme funkci vykonávat podle svého nejlepší vědomí a svědomí. A pak to začlo.

Před volbou starosty jsem přednesl projev, ve kterém jsem se opět poptával po nějakém koaličním programu. Jenže jsme žádný program nedostali ani před hlasováním o volbě starosty. Toliko veškeré vzrušení před volbou starosty. Jako bych nic neřekl, nastalo hlasování.

Jako jediný jsem hlasoval proti kandidátovi na starostu. Nebylo to z osobních, ale především z obsahových důvodů a především proto, že kandidát na starostu nepředložil žádný program, který chce realizovat. Pro byly všechny hlasy koalice ANO, ČSSD, Pro Region. K tomu tichá podpora KSČM, která tak naznačila, že bude koalici „jistit“.

Hlasování bylo tedy de facto formalitou, stejná většina zvolila i místostarosty a další radní. V dalších hlasováních jsem se připojil k opozičnímu bloku ve kterém kromě nás jsou KDU-ČSL a ODS. Zdrželi jsme se hlasování ve všech případech.

Proč jsme chtěli programové prohlášení? Protože je pro nás absurdní, že budeme někoho volit, aniž by nám řekl co chce udělat. Volební programy jsou hezká věc, ale prosadit je do koaliční „dohody“ není vůbec snadné. Protože všechny strany chtějí řešit dopravu, bezpečnost a další věci. My chceme vědět, jak si koalice, která má k dispozici úředníky, městské zdroje a prý i nějakou vizi, představuje rozvoj a správu města. Protože jsme odpovědní svým voličům. Slíbili jsme, že budeme kousat, že budeme sledovat dění ve městě a upozorňovat na to, co se nám nelíbí. Tak to děláme. Strany koalice by alespoň měly cítit stejnou odpovědnost vůči svým voličům a sdělit jim, co pro Břeclav udělají.

Protože času bylo dost. Díky nešťastné chybě soudu v Brně se prostor pro jednání protáhl o 14 dnů. Navíc koalice se nedomlouvala ze dne na den, spíše z roku na rok. Jak můžeme očekávat pokrok od někoho, kdo za měsíc není schopný vyprodukovat dejme tomu deset priorit pro rozvoj města?
Protože programové prohlášení je standardní věc pro politickou kulturu. Jestli ji chceme zlepšovat, jak řekl kandidát koalice na starostu Dominik, pak je to jednoznačně věc u které začít.

Do kontrolního výboru zastupitelstva mířím já, do finančního Ondra Ďuriš. Hlasoval jsem pro, protože toto obsazení bylo dopředu dojednáno.

Hlasovali jsme o odměnách pro uvolněné zastupitele (placené městské funkce – profesionální politici). Zdržel jsem se, protože ani náznakem jsme se nedotkli toho, co budou mít jednotliví lidi na starost. Přesnou výši odměn vám ještě dodáme.

Můj celkový dojem, nikoli překvapivě, byl ten, že bojuji s větrnými mlýny. To se dalo čekat a taky se stalo. Ale začátek dobrý, příště už budeme dva a budeme pravděpodobně řešit hazard ve městě. Máme se na co těšit.

Hezký  večer,

Jakub Matuška Mladí a Neklidní

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Přeshraniční pronásledování bylo úspěšné

BŘECLAVSKO: Ujíždějící cizinec skončil v nemocnici. V pondělí odpoledne jsme přijali informace o vozidle, které odmítá …