Zdeněk Antony obsadil v letošním autokrosovém mistrovství republiky druhé místo. Foto: Jiří Urbánek

O titulu rozhodovaly neférové praktiky

VALTICE – Do posledního závodu českého šampionátu autokrosařů bojoval Zdeněk Antony z Valtic o titul mistra republiky v divizi cestovních vozů. Nakonec ale o jeho druhém místě rozhodly úplně jiné věci než jezdecké umění.

Jak probíhaly poslední dva závody mistrovství ČR?

V Sedlčanech to bylo celkem v pořádku, dojel jsem druhý a před posledním závodem jsem ztrácel na vedoucího jezdce šampionátu Fučíka jenom dva body. Poslední závod se jel v Dolním Bousově. V sobotu to bylo taky v pořádku, jelo se na suchu, byly to pěkné závody. Přes noc ale začalo pršet a v neděli jsme závodili na mokru, takže to byl velký boj s tratí, s autem a samozřejmě i se soupeři. Bylo to opravdu tvrdé, konkurence byla veliká. Fučík si navíc pozval další dva závodníky, kterým závody kompletně zafinancoval, aby jeli proti mně.

 Něco takového je možné?

Opravdu se to tak praktikuje.

 A podařilo se jim to?

Podařilo. Ve třetí jízdě jsem měl po kontaktu s jedním z těchto závodníků proražený chladič, takže auto dojelo úplně bez vody, což znamenalo, že motor už nebude na finále úplně stoprocentní. Nějak jsme to ale pospravovali a jelo se finále. V něm jsem se po startu ujal vedení, ale pak jsme měl kontakt s Fučíkem, se kterým jsme jezdili osamocení na čele závodu, a zůstali jsme stát v jedné zatáčce. A než jsme se z toho stihli vymotat, tak tam přijel jeho týmový kolega, který si přede mě stoupl a uhnul mi až potom, co odjel Fučík a získal docela slušný náskok. Až potom jsem mohl pokračovat v závodě.

 Copak takové věci mohou projít?

Viděli to úplně všichni, viděli to sportovní komisaři, viděli to závodníci, kteří mi říkali, že to na mě bylo jednoznačně nachystané. Aspoň kdyby to nedělali tak okatě, bylo to už trochu přehnané. Takže závody rozhody peníze.

 To naštve…

To opravdu naštve. Po celém roku, co jsme skládali auto od rána do večera, aby bylo co nejlepší, tak takové závody opravdu pokazí náladu.

 Vyříkali jste si to po závodě s Fučíkem?

Já jsem se ho jenom zeptal, jestli se mu líbí koupený titul. On samozřejmě dělal, že o ničem neví. Jinak ale sezonu hodnotím pozitivně. Od prvního závodu v Humpolci, kde nás z technických důvodů nepustili na start, jsem na konci sezony zvládl bojovat o mistrovský titul. Nemrzí mě, že nemám finance, abych si zaplatil další jezdce, kteří by jeli proti mým největším soupeřům. Není v pořádku, aby se o výsledku rozhodovalo někde v depu, to nemá cenu. To už nejsou závody, ale to už je hon na čarodějnice.

 A co dál?

Teď se rozhodujeme, jak dál. Vypadá to, že příští rok asi ještě zůstanu v této divizi, ale chystám se do divize superbuggy, do čtyřlitrů. Už jsem začal kreslit nové auto, shánět informace, ke konci příští sezony už bych chtěl vyjet s novým autem.

 To bude samozřejmě také záležet na penězích?

To bude o velkých penězích, ale mám výhodu, že většinu věcí si na auto udělám sám. Jediné, na co nemám stroje, jsou převodovka a motor, jinak si postavím všechno sám. Motor už řeší pan Jurenka, který to má pod svými křídly. Letos mi finančně hrozně moc pomohlo město Valtice, firma Štěrkopísky Zechmeister a samozřejmě můj otec, bez toho by to nešlo. Takže bych jim chtěl všem moc a moc poděkovat.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Kde se dá živě nebo ze záznamu sledovat hokej

Pro posílení popularity ledního hokeje se nabízí jeho sledování pomocí streamovací služby. Je tak možnost …