Foto: vecernice50.cz

O garážovém prodeji, závislých neziskovkách a lezení do zadku

Moravská Nová Ves – Lidé, kteří znají Zlatu Maděřičovou, ředitelku Jihomoravské komunitní nadace, se dělí na dvě části. Jedna s ní souhlasí a podporuje ji, druhá ji nesnáší a nemůže jí přijít na jméno. Málokomu, kdo ji zná, je ale lhostejná. Její dítě, Jihomoravská komunitní nadace, od svého vzniku v roce 2008, se, podle jejich slov, „snaží podporovat činnost lidí, kterým není lhostejný osud místa, ve kterém žijí. A podporuje také kulturní, výchovné, sportovní, ekologické a jiné projekty, které přinášejí prospěch lidem i regionu.“ Mediálně nejznámější byly projekty kalendářů Odcházející krása a Robert Vano fotí šohaje. Oba vzbudily velký celorepublikový zájem, ale ozvaly se, jak jinak, i kritické hlasy.

Sešli jsme se v Moravské Nové Vsi při příležitosti druhého blešího trhu Pošetilosti budiž chválena. Počasí bylo tak na hraně. Mohl se spustit déšť, ale taky ne, a tak byl blešák pro jistotu přesunut do vnitřních prostor nadace.

„Když jsme slyšeli, po tom jak bylo celý týden, prognózu počasí, tak jsme rozhodli, že akci uspořádáme vevnitř. My naštěstí kvůli podpoře, kterou máme od Agromoravie, můžeme využít i tyto vnitřní prostory. S tím problém nebyl, ale zkušenost je všeobecně taková, že když je špatné počasí, tak návštěvnost je menší i v kině, lidí příjde míň, to tak je. Ale pracujeme s facebookem a na něm jsme informovali, že akci pořádáme za každého počasí. Měli jsme z toho strach, ale lidé přišli.“

Všiml jsem si, že vybíráte vstupné, vyplatí se to?

Vybíráme vstupné, to vybíráme vždycky, je symbolické desetikorunové. Máme tak jistý přehled kolik lidí přijde. V tomto případě, blešáku, neočekáváme finanční efekt, to bychom byli hodně naivní. Jedná se nám o to aby se lidi setkávali, o budování komunity.

Odkud se sem ty věci schází, asi to nebude jenom z Moravské Nové Vsi, že?

Všechny věci lidé, nejenom z Moravské Nové Vsi, ale i z Hodonínska a Břeclavska, přinesli zadarmo, pro ně nemají cenu, asi by ty věci skončily ve sběrných dvorech a popelnicích. Na nás oceňují práci, že s těmi krámy umíme dál něco udělat a máme z toho malé finanční zhodnocení.To, že je akce dobře hodnocena o tom svědčí krásný výstup – pojďme dělat garážový prodej !

Co si pod tím má člověk neznalý Ameriky představit?

V Americe je to tak, že vystavíte před dům věci, které se vám nehodí, označíte je cenovkami a pak čekáte, až začnou přicházet kupci. Zkusíme to podobně, najdeme pro garážový prodej vhodné datum, a začneme s jeho propagací přes média. A oslovíme lidi, aby v čase předvánočním, na konci října, začátkem listopadu udělali doma pořádek, takovou inventuru toho co potřebují, co ne a věci vyvezli do garáží nebo před garáže, podle počasí a my s tím budeme pracovat, takový americký styl.

Vaše nadace se snaží o nezávislost na veřejných penězích, je to tak?

My jsme nadace amerického typu. Myslíme si, že stát má kecat lidem do věcí co nejméně. Veřejně říkám, že velkým nedostatkem našich neziskovek je jejich velká závislost a veřejných rozpočtech. Tvrdím pořád že se mají osamostatňovat a mají se snažit vydělávat si na sebe sami. Těch metod jak, je mnoho. To je to budování komunity. Blešák je třeba typický nezizkový projekt, byznysmen by do toho nešel. Protože kdybychom měli vyčíslit všechny náklady, třeba to, že tady běhá deset dobrovolníků, kdybych je měla zaplatit, tak proděláme gatě. Je to na nadšení lidí….
Neziskovky, které závisí z 90 procentech na městských rozpočtech, považuji za velmi negativní vyšinutí občanského sektoru, že to je špatně. Tak odůvodňuji i to, že když lidi nadávají v hospodách na současný politický marasmus, tak ten je z části zaviněn i tím, že občanský sektor, který má být průbojný, je na „někom“ závislý. Ale jasně, pokud tvoje výplata závisí na tom, jak lezeš do zadku starostovi, tak mu nemůžeš říct: starosto kradeš. Každý zde ví, že my si na sebe vyděláváme, tak já se můžu handrkovat s radnicí.

Foto: Milan Blažek

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Břeclavská diskuzní štafeta s Lenkou Zlámalovou

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav pátek 24.9.2021 / 17:00  V Malém sále se uskuteční odložená …