Zleva: první místostarosta Válka, starosta Dominik, místostarosta Vojta, místostarosta Urban foto:město Břeclav

Nové vedení pracuje na prohlášení, vizi už představilo

Břeclav – Programové prohlášení nového vedení Břeclavi bude programovým prohlášením rady. V současné chvíli na něm radní pracují a po odsouhlasení jej dají k dispozici všem Břeclavanům. Pracovní materiál ale již existuje. S prioritami na další čtyři roky starosta Pavel Dominik a místostarostové Jaroslav Válka, Zdeněk Urban a Milan Vojta seznámili zástupce médií na první tiskové konferenci. Přestože ještě nemají pevně rozdělené pravomoci, chtějí hlavně pracovat jako tým, a to na 100 %.

„Hlavním cílem je řešit to, co Břeclav nejvíce trápí. Podle nás je to doprava. Dále také bezpečnost, fungování městského úřadu, sport a kultura, sociální oblast či školství,“ uvedl na začátek starosta Břeclavi Pavel Dominik.

Doprava – Podle starosty se problém s dopravou v poslední době hodně soustředil pouze na obchvat města. „Víme, že jeho výstavba není v silách radnice. Předchozí vedení navázalo komunikaci s Ředitelstvím silnic a dálnic a my uděláme vše proto, aby se obchvat posunul od územního rozhodnutí ke stavebnímu povolení a samotné stavbě,“ upřesnil.

Významná je však podle něj vnitroměstská doprava, počet aut narůstá, proto se bude dále pokračovat v již započatých projektech na obnovu semaforů či dalších úpravách. „Jako významné vnímám i cyklostezky. Pro Břeclav jsou cyklisté fenomén. Čím dál více sem jezdí turisté a my při průtahu městem musíme počítat i s nimi a pěšími,“ uvedl k dopravě, kde se město zaměří i na parkování.

Bezpečnost – Další významnou oblastí je bezpečnost. „Vím, že bezpečnost ve městě je spojována hlavně se skupinou méně přizpůsobivých občanů. Máme tady ale městskou policii, která funguje, a s velitelem jsem v kontaktu. Určitě i zde máme své představy, jak některé věci zlepšit či změnit,“ prozradil starosta Dominik. Město chce i nadále pokračovat v podpoře dobrovolných hasičů a zaměří se i na protipovodňová opatření.

Městský úřad – Městský úřad podle starosty funguje dobře. „Vnímám ale, že některé odbory jsou pod větší palbou kritiky. Chceme se zamyslet nad strukturou a optimalizací. Zcela určitě dojde k dílčím změnám, neplánujeme však žádnou noc dlouhých nožů. Občan nesmí z úřadu odcházet naštvaný a ponížený, rozhodně zde nechceme arogantní úředníky,“ upřesnil.

Kultura, sport, školství a sociální oblast – Co se týče sportu, nové vedení chce i nadále podporovat hlavně mládež. „Máme představu například o in-line stezce, která zde chybí. Chtěli bychom vytipovat vhodnou oblast,“ naznačil jednu z novinek starosta Dominik.

I kultura se dočká stejné podpory. Navíc se město vrátí k některým tradičním akcím, jako byl například Moravský den. „Spolkový život je v Břeclavi bohatý, takže jej chceme v rámci finančních možností města nadále podporovat,“ doplnil s tím, že debaty se povedou i nad vznikem kulturního střediska. Podporu dá město samozřejmě i do sociální oblasti a školství, kde se podívá na možnost zřízení školky pro děti od dvou let.

Hospodaření a rozvoj města – Rozpočet na příští rok chtějí zastupitelé schvalovat 22. prosince. Podle starosty bude vyrovnaný a na starost jej bude mít první místostarosta Jaroslav Válka. Vedení města se chce zaměřit na evidenci majetku, aby zjistilo, zda město skutečně všechny budovy, které nakoupilo, potřebuje a hlavně je dokáže uživit.

Dalším tématem je hazard. „Zatím mezi námi panuje shoda, že nechceme mít z Břeclavi jednu velkou hernu. Takže nebudeme vyvíjet tlak na zrušení vyhlášky. Umím si ale do budoucna představit pozitivní vymezení lokality, kde by herna či kasino bylo,“ řekl Dominik.

Podívat se chce radnice i na rozvojové lokality, jakými jsou například cukrovar či zámek. „Tam bychom mohli využít našich zástupců v nejvyšší politice, proto jsem rád, že koalici tvoříme spolu s ČSSD a ANO 2011. Změna by se mohla dotknout i koupaliště. Je škoda, že je otevřené jen dva měsíce, určitě by se dala plocha upravit tak, aby jej Břeclavané mohli využívat od dubna do října,“ naznačil Dominik a doplnil, že pozornost věnují i prostoru u vlakového nádraží či obřadním síním.

„Velkým dluhem zatím všech radnic je, že nebyly schopné vybudovat průmyslovou zónu. Máme sice několik variant v územním plánu, ale pozemky nejsou v majetku města. Vykoupit je, je běh na dlouhou trať,“ podotkl s tím, že podporovat chce město břeclavské podnikatele a živnostníky. „Jsme si vědomi, že existuje zákon o zadávání veřejných zakázek, ale určitě se zamyslíme nad lepší a větší podporou, než tomu bylo dosud,“ vysvětlil.

Životní prostředí – V oblasti životního prostředí chce vedení pracovat hlavně na systému třídění odpadů. „Zajímá nás také generel zeleně. Je výhodný pro plánování údržby. V současné době máme zeleň zmapovanou, ale mnohdy se staráme o cizí majetek,“ naznačil.

Cestovní ruch – Více se chce nové vedení města věnovat cestovnímu ruchu. „Podle nás je to oblast, kterou předchozí radnice trochu zanedbávala. Je to příležitost, která samozřejmě souvisí i se zaměstnaností. Přestože v Břeclavi nemáme nic převratně významného, můžeme turistům ukázat, že máme nabídku, která je zajímavá a vyplatí se zde zůstat delší dobu,“ je přesvědčený starosta. Nadále chce také spolupracovat s partnerskými městy.

-město břeclav-

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Aktivity nebyly pohádkově ziskové

Z regionu: Muž z Brněnska ztratil běhen během půl roku skoro dva milióny korun.  Půl …