Pondělí , 15 Červenec 2024
V historické uličce nechybí ani četnická stanice. Foto: Jiří Holobrádek

Nové muzeum v Lednici vás přenese do první republiky

LEDNICE  – Minulý pátek, 25. dubna v podvečerních hodinách se slavnostně otevřelo muzeum Lednice dávná – Jak se žilo za tatíčka Masaryka.

Na vernisáž se přišla podívat stovka zájemců. Dobovou atmosféru navodila kapela Melody Gentlemen Lednice, na tuto událost zavítal dokonce i samotný tatíček Masaryk – respektive jeho dvojník Jaroslav Švach. Po úvodním představení expozice samotnými tvůrci a místostarostou obce Lednice, byl Masaryk přivítán dvěma dobově oděnými slečnami chlebem a solí. Poté si s kapelou zazpíval píseň Teče voda, teče. Zhostil se také slavnostního přípitku a muzeum bylo tímto oficiálně otevřeno.

Za zvuku swingové hudby linoucí se ze starých reproduktorů návštěvníci vystoupali po schodišti, které zdobí obrázky staré Lednice do samotné expozice. V podkroví Turistického informačního centra vstoupili do obytného prostoru, vybaveného převážně funkcionalistickým nábytkem – je zde malý zelený dívčí pokojík, pánský kuřácký salonek a menší obývací pokoj s pracovnou. Dále prošli portálem do uličky, ve které si mohli prohlédnout cukrárnu, holičství, četnickou stanici, modistický obchod s dílnou, krejčovský obchod a salon, trafiku a reklamní sloup. V expozici nechybí ani figuríny ve stylových oděvech.

Muzeum vzniklo ve spolupráci s obcí Lednice. Autory expozice jsou Marie Létalová z Týnce a Petr Holobrádek z Břeclavi, členové Klubu vojenské historie Břeclav, kteří se už delší dobu věnují sběratelské činnosti – shromažďují předměty z období cca 1915-1945, především oděvy, militarie, ale i předměty každodenní potřeby. Z nich vytvořili jedinečnou expozici mapující život v Lednici za první republiky. Vycházeli také z historických pramenů, a tak se i něco dozvíte o tom, kdo a kde měl jaký obchod a co zde bylo k dostání. K dispozici jim byla dána plocha necelých 200 m2, kterou dokázali kompletně využít. Koncepce a rozčlenění expozice ale počítá i s možností menšího rozšíření, případně jednoduchých změn pro další sezony, tak aby bylo možné návštěvníkům nabízet stále něco nového. Do budoucna jsou také v plánu i různé akce, při nichž by se muzeum oživilo a nabídlo i trošku jiné zážitky z prohlídky.

Otvírací doba je od dubna do října denně, v pondělí až pátek od 9 do 17 hodin o víkendech a svátcích od 9.30 do 17 hodin. V červenci a srpnu bude možnost expozici navštívit až do 18 hodin.

– ml –

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Stříleli na značky, postřelili procházejícího muže

LEDNICE: Kriminalisté oba muže obvinili.  Případ těžkého zranění devětadvacetiletého muže v Lednici šetří břeclavští kriminalisté. Mladý …