NEJVĚTŠÍ ZÁHADY A TAJEMSTVÍ SVĚTA

V termínu od 31. 5. do 28. 7. 2019  se v muzeu pod vodárnou  uskuteční repríza výstavy Největší záhady a tajemství světa.

Autoři výstavní koncepce Ing. Mgr. Ondřej Rea a Mgr. Petr Lukas představí unikátní a běžně nepřístupnou sbírkuspojenou s nejtajemnějšími předměty všech světadílů. Veškeré exponáty mají jedno společné – okolnosti jejich vzniku nebo jejich účel obklopují doposud neobjasněné záhady a tajemství.

I přes skutečnost, že se jedná o kolekci kopií, mistrovských a výstavních replik, faksimilí a reprodukcí, bylo velmi náročné je na výstavu obstarat. Pro zajištění všech exponátů  se autoři propojili s TOP odborníky nejen z několika zemí Evropy, ale i z USA, Indie, Austrálie, Hondurasu a Číny.

Pravděpodobně nejhodnotnějším exponátem výstavy je 1:1 replika slavné Mitchell-Hedgesovi křišťálové lebky. Exponát je, stejně jako originál, precizně vybroušen z jednoho krystalu přírodního křišťálu. Zajímavostí je, že původní téměř 9kg krystal pochází z oblasti velmi blízké místu nálezu samotné M-H lebky a svou velikostí a čistotou patří mezi naprosto unikátní krystaly nejmenovaného naleziště za uplynulých několik desítek let. Ojedinělost předmětu umocňuje i fakt, že originální exponát není nikde na světě vystaven pro veřejnost.

Křišťálová lebka – záhada Mayů stará 3500 let anebo jen necelé století? Je lebka magická a má zvláštní schopnosti, například dlouhověkost? Má původ ve střední Americe nebo na Marsu? Částečně vám odpoví textové panely, ale výslednou domněnku si budete muset udělat sami…

Městské muzeum a galerie Břeclav jedná o zapůjčení makety největší rukopisné knihy světa – Codexu gigas nebo-li Ďáblovy bible. Kolekci náboženských artefaktů doplní další pozoruhodné repliky – Svatý grál, Longinovo kopí nebo Turínské plátno.

Starověký původ mají další vystavené exponáty, opět jako repliky: tzv. první počítač – mechanismus z Antikythéry, Sumerská hvězdná planisféra pravděpodobně zachycující původ biblické zkázy Sodomy a Gomory, dosud nevyluštěný Krétský disk nebo tajemná Tutanchamonova stříbrná válečná trubka (z pohřební výbavy)někdy přezdívaná jako „hudební zbraň hromadného ničení“.

I o těchto exponátech se dozvíte mnoho překvapivých zajímavostí – měli jste například ponětí, že antický počítač dokázal předpovídat pozice Slunce a Měsíce a jejich zatmění, v čase, kdy diferenciální převody a ozubená kolečka byla v Řecku zcela neznámá? Nebo že válečné hudební nástroje faraóna Tutanchamona způsobily vždy, pokud na ně někdo zahrál, nevysvětlitelné nehody jak při bojových taženích před naším letopočtem, tak i v období míru ve 20. století?

Návštěvníci se ale mohou těšit na celou řadu dalších exponátů, včetně obrovské repliky sochy Moai z Velikonočního ostrova, faksimilii nejtajemnějšího rukopisu světa zvaného Voynichova a další zajímavé exponáty umocněné moderní instalací expozice s využitím multimediálních prvků např. videomapping nebohologramy.

Zdroj: www.muzeumbv.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Hokej: deváťáci bojují o extraligu!

HOKEJ Hokej: deváťáci bojují o extraligu! Jakub Jukl, Hana Březovičová fosfasport.cz Máte pocit, že v …