Nejmenší plaváčci se učí s chobotničkou

BŘECLAV  – Od února mají maminky s nejmenšími dětmi v Břeclavi opět možnost seznamovat je hravým způsobem s vodou.

Lucie Filipovičová je instruktorkou plavání a pohybové výchovy kojenců, batolat a dětí předškolního věku. Plavání se věnuje už čtyři roky a teď vede Plaváníčko chobotnička, které otevřela v Břeclavi. „Jsem na rodičovské dovolené s druhým synem. Jsem obyčejná maminka, která se zamilovala do plavání s dětmi, které jsem nejdříve absolvovala se starším synem jako rodič, později mi bylo nabídnuto místo instruktorky,“ popisuje začátky Filipovičová.

Proč vlastně chodit s dítětem plavat? „U kojenců a malých dětí se výuka zaměřuje především na to, aby si dítě zvyklo na vodu a vodní prostředí, na teplotu vody, její odpor, vztlak atd.. Z hlediska fyzioterapie jsou fyzikální síly vodního prostředí velmi přínosné. Plavání umožňuje zlepšit schopnost dětí soustředit se a schopnost motorické koordinace. Zvyšuje se také imunitní odolnost dítěte vůči infekčním nemocem, lepší se i respirační obtíže,“ vypočítává Filipovičová pozitivní účinky plavání pro nejmenší děti.

Kdy s plaváním začít? Některé kluby zabývající se plaváním kojenců a batolat doporučují začít s plaváním poté, co se dítěti zahojí pupečníková jizva, což je ve věku přibližně šesti týdnů. K takovýmto miminkům dochází obvykle instruktorky plavání do domácího prostředí. Instruktorka ukáže a vysvětlí rodičům správnou manipulaci s děťátkem na suchu i ve vodě. Probere s nimi aktuální psychomotorický vývoj a připraví na to, co je ještě s jejich děťátkem může čekat.

V malém bazénu potom plavou děti od ukončeného šestého měsíce do zhruba dvou let. „Chobotnička nejmenší děti naučí základní dovednosti ve vodním prostředí, naučí se potápět, splývat, skákat i padat do vody, orientovat se nad i pod vodou, plavat s pomůckami. Důležitá je také otázka socializace – děti si zvykají na první kontakty se svými vrstevníky,“ popisuje instruktorka.

Pro děti ve věku od dvou do sedmi let probíhají lekce ve velkém bazénu pro plavce, kde se již učí a zdokonalují základní plavecké dovednosti. I takto malé děti už jsou schopné se naučit správné plavecké dýchání, orientují se nad i pod vodou, zkouší skoky a pády do vody, splývání i záběrové dovednosti. „Na lekci si také zvykají na kontakt s cizími lidmi, na novou autoritu, nenásilně se začleňují do kolektivu a osamostatňují se,“ doplňuje Lucie Filipovičová.
Celé plavání provazuje řada básniček a písniček a usmívající se děti jsou důkazem, že se jim lekce skutečně líbí.
„V právě probíhajícím kurzu se budeme více věnovat přípravě na letní sezónu – potápění, skoky a pády do vody, orientaci pod vodou (při nechtěném pádu do vody) a používání vhodných pomůcek, aby pobyt ve vodním prostředí byl nejen zábavou, ale byl pro děti i bezpečný,“ dodává instruktorka, která by se časem chtěla zaměřit i na plavání se staršími dětmi.

O nás Lidka Pavlovová

Lidka Pavlovová
tel.: 606 181 839 e-mail: pavlovova@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Ujíždět policistům se nevyplácí

Hned dva jezdci na motocyklu se minulý týden snažili vyhnout kontrole.  Policisty z oddělení hlídkové služby …