Nejlepší růžové cuvée má valtická vinařská škola

ZÁBŘEH (juh) – Třináctý ročník ojedinělé mezinárodní soutěže kupáží, asambláží a známkových vín uspořádal ve dnech 13. a 23. dubna Klub ostravských   vínobuditelů K.A.H.A.N. ve spolupráci s hotelem Zámek Zábřeh a Národním vinařským centrem.

 

Akce proběhla za podpory Vinařského fondu. Iniciátorem a duchovním otcem jediné soutěžní přehlídky vín v Moravskoslezském kraji   byl nedávno zesnulý guru českého a moravského vinařství profesor Vilém Kraus.

Moravští vinaři a dovozci vín ze zahraničí nominovali do letošního ročníku Cuvée Ostrava v šesti soutěžních kategoriích 123 soutěžních vzorků. Celkem byla do soutěže přihlášena vína 10 zemí. Vína, která splnila statut soutěže, byla v pondělí 13. dubna hodnocena pod odbornou garancí Národního vinařského centra na zámku ve Valticích. Vína se ziskem 90 bodů a více byla oceněna velkou zlatou medailí, vína mezi 86 a 89,99 body zlatou medailí a vína mezi 83 až 85,99 body stříbrnou medailí. Organizátoři se zavázali neudělovat bronzové medaile a limity pro zisk zlaté a stříbrné medaile byly oproti loňskému ročníku zpřísněny.

Kvarteto odborných komisí pod vedením Fedora Malíka, Josefa Balíka, Bronislava Pavelky a Josefa Valihracha udělilo jednu velkou zlatou, 19 zlatých a 47 stříbrných medailí. Moravská vína byla honorována šesti zlatými a 28 stříbrnými medailemi. Ze zahraničních účastníků uspěla nejlépe vína ze Slovenska (7 zlatých, 8 stříbrných). První velkou zlatou medaili v historii Cuvée Ostrava bylo oceněno víno z Chile. Senzaci vyvolaly jedna zlatá a čtyři stříbrné medaile vinařsky exotického Polska, a také dvě stříbrné medaile šumivých vín z Dánska.

Titul šampióna suchých bílých vín získala slovenská asambláž Pinot blanc/Pinot noir/Chardonnay 2014 neskorý zber (Karpatská Perla Šenkvice) z Malokarpatské vinařské oblasti. Nejlépe hodnoceným tuzemským bílým vínem bylo mikulovské Cuvée Klárka 2010 pozdní sběr (Jaroslav Drmola, Bavory), kupáž Chardonnay a Rulandského bílého (Pinot blanc).

Šampiónem červených vín a držitelem historicky první velké zlaté medaile Cuvée Ostrava se stalo chilské Santa Alicia Millantu 2010 (Vina Santa Alicia S.A./dovozce Víno Hruška), vyrobené z hroznů Cabernetu Sauvignon, Cabernetu franc a Carménere, jenž dozrály v Maipo Valley. Cenu pro nejlépe hodnocené tuzemské červené víno obdrželo cuvée Neronet/Blauburger 2013 jakostní (Ampelos – ŠSV Znojmo, Vrbovec).

Vítězem kategorie polosuchých a polosladkých bílých vín byla kupáž Kerneru a Ryzlinku rýnského Kerka 2013 pozdní sběr (Vinice – Hnánice) ze Znojemské vinařské podoblasti. Vítězem kategorie růžových vín se stalo cuvée Frankovka/Zweigeltrebe 2014 moravské zemské víno (Střední odborná škola vinařská a Střední odborné učiliště zahradnické, Valtice). Vítězem kategorie šumivých vín byl Stephanus Riesling Sekt (Proqin, Velké Němčice), asambláž Ryzlinku vlašského a Ryzlinku rýnského. Vítězem kategorie likérových a sladkých vín se stal Tokajský výber 6-putňový 2006 (Tokaj & Co., s.r.o., Malá Tŕňa), vyrobený z cibéb Furmintu, Lipoviny a Muškátu žlutého. Slovenská společnost Tokaj & Co. současně obhájila loňské ocenění za Nejlepší kolekci vín.

Výsledky dosud jediné mezinárodní soutěže vín na severu Moravy byly zveřejněny 23. dubna na výstavě vín Cuvée Ostrava v Zámku Zábřeh.

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Výzva farmářům

MIKULOV V sobotu 16 .5. 2020 proběhne v Mikulově na Náměstí farmářský trh. Chcete prodávat …