Nejlepší odrůda ročníku 2015 na Velkobílovicku je Ryzlink vlašský

Velké Bílovice / 10. 3. 2016 – Odrůdou roku 2015 ve Velkých Bílovicích, největší vinařské obci u nás, se tento týden stal Ryzlink vlašský. Spolek velkobílovických vinařů ho vyhlásil za krále uplynulé sklizně po tajném hlasování.

„Ryzlink vlašský je pozdější odrůda a má i v tak teplém ročníku jako byl 2015 dostatek kyselinky a svěží ovocitost,“ vysvětlil mluvčí Spolku Velkobílovičtí vinaři Stanislav Hrabal.

V oblasti Velkých Bílovic je v Ryzlinku vlašském cítit vlašský ořech, žlutá nebo zelenožlutá dužnina jablka, květinové aroma a bylinky. „Vynikající je například v Přední hoře, od Kapličky až po sklepy,“ poznamenává Hrabal. „Ryzlink vlašský se hodí hlavně k sladkovodním dravým rybám, jako je pstruh nebo štika, taveným sýrům, jemně upravené drůbeži. Jeho robustní formy jdou i k smaženým sýrům a masům obalených v těstíčku s vlašskými ořechy,“ vyjmenovává Hrabal.

Loňská úroda se vinařům nadmíru vyvedla, hrozny se sklízely zdravé a ideálně uzrálé. Nejbližší příležitost ochutnat první vína ročníku 2015 budou mít milovníci vín 2. dubna 2016, kdy Velké Bílovice ovládne 11. ročník akce Ze sklepa do sklepa. Do svého vinného hospodářství nechá veřejnost nahlédnout a ochutnat všech 53 členů Spolku Velkobílovičtí vinaři.

Lucie Bukovanská

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Lucie Myslivečková – Krasocákance

BŘECLAV / Městské muzeum a galerie / Lichtenštejnský dům 19. 7. – 8. 9.2024 / …