Nejdůležitější v horku je dodržovat pitný režim

BŘECLAV – V červnových dnech nás sužovaly extrémně vysoké teploty, které dosahovaly až 36 stupňů Celsia a teplo bude i v následujících dnech. Zvýšený počet osob museli ošetřovat zdravotníci také v břeclavské nemocnici. Na naše otázky odpověděla vrchní sestra interního oddělení Nemocnice Břeclav Iveta Malá.

Měli jste na interním oddělení zvýšený příjem pacientů a kolabovali lidé z horka?

Ano, oproti normálnímu stavu to byl nárůst kolem 50 procent, kdy nám přivezla rychlá záchranná služba lidi, jež zkolabovali na ulici, doma nebo na pracovišti. Jen v pondělí 9. června jsme měli sedm případů, z toho pět bylo kolapsových stavů. Jednalo se většinou o lidi v dělnických profesích, kteří pracují v nevětraných halách, potom o starší občany, tedy seniory, ale také o úplně mladé lidi i děti. Jedno měli společné –  nedodržovali pitný režim a příliš se vystavovali slunci.

 Které skupiny lidí mají v důsledku veder největší potíže?

Dá se říci, že jsme ošetřovali pacienty všech věkových kategorií, ovšem nejvíce pak seniory a kardiaky s poruchami srdečního rytmu.

 Jak by se tedy měli lidé chovat v tropických dnech?

Především dodržovat pitný režim, tedy vypít aspoň tři litry tekutin denně, nejlépe čistou vodu. Dále nevystavovat se přímému slunci, pohybovat se v mírně zatemněné a chladné místnosti, omezit těžkou namáhavou práci na slunci nebo sportovní aktivity. K ochlazení organismu je vhodná také například vlažná koupel aspoň dvakrát denně.

Museli jste ošetřovat i mladé lidi, kteří jsou relativně zcela zdraví, co bylo příčinou jejich zdravotních potíží?

Jednoznačně podcenění a nedodržování pitného režimu, mladá slečna ráno vstane, dá si k snídani kávu a myslí si, že to stačí. Potom se diví, že se ocitne u nás.

 Jaké  úkony provádí zdravotníci, když k vám přivezou pacienta s potížemi způsobenými dehydratací organismu?

Dostatečná hydratace pacientů je jedním ze základních prvků. Nezbytné je sledování příjmu a výdeje tekutin. Zdravotníci podávají pacientům slazený (neslazený) čaj nebo iontové nápoje. Upozorňujeme na nutnost dodržování pitného režimu, V případě těžké dehydratace přistupujeme k podání infuzních roztoků.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Poplatky zaplatí Břeclavané pohodlně již v druhém platebním kiosku

BŘECLAV Už druhý platební kiosek slouží na Městském úřadě Břeclav. Lidé mohou jeho prostřednictvím pohodlně …