Nejdůležitější je být s lidmi na stejné vlně

BŘECLAV (tt) – Po roce je tu už 4. ročník vzpomínkové sešlosti pro milovníky živého hraní Ozvěny břeclavského rocku. Tentokrát bude poprvé hrát i kapela, která vznikla v tomto tisíciletí a hlavně má punc mladé talentované party, která si jde čistě vlastní cestou. Více nám prozradil frontman kapely The Faldatores, textař a tvůrce hudby Štěpán Přikryl, spolumajitel minipivovaru Frankies, srdcem muzikant.

Co znamená The Faldatores? Nikde jsem to nenašel.

La falda je sukně, takže podle toho si můžeš domyslet, o co nám jde (smích). To The je tam, aby to vypadalo, že je to kapela. Chtěli jsme, aby to mělo takový rockový, ostrovní šmrnc. Aby hned každý věděl, že jde o hudební skupinu.

 Pamatuji si vaše první vystoupení, mně osobně se to líbilo, ale vždycky jsem ti říkal, že vám chybí basa. Trvalo dost dlouho, než jste ji přijali mezi sebe…

Začali jsme s Matějem Jonášem v duu kytara a bicí. Procházíme pořád nějakým vývojem. Nejen my, ale taky naše hudba. Ze začátku to bylo takové surovější, punkovější. Teď si s tím víc vyhráváme. Zkoušíme teď míň, ale víc o té muzice přemýšlíme. Já jsem říkal, že buď špičkovou basu nebo žádnou. A když přišel Vojta Kabelka, že by to s námi zkusil, tak jsme na basu kývli. Naši muziku to změnilo od základů. A tuto změnu ještě více zvýraznil klarinet v podání Adama Jonáše. Zkoušíme v garáži v létě a v zimě v kotelně. Ale díky pravidelnému hraní to zkoušení nemusíme hrotit. Náš styl není takový, že bychom do detailů museli vždy zahrát stejně. Vždycky se to odvíjí podle atmosféry a je tam místo pro improvizaci. To je pro nás nejdůležitější – spojení s lidmi, abychom byli na stejné vlně a cítili jsme tu hudbu stejně.

 Máte nějaké plány nebo vám stačí „okresní přebor“?

Pro nás to musí zůstat tak, abychom z toho měli pořád radost. Nechceme, aby se z toho stala nádeničina. Takže teď na zimní sezonu kluby od Břeclavi až po Brno a taky se chystáme vydat druhé CD. To první je ke stažení na našem FB profilu. Vždycky jsem chtěl CD natočit a to první bylo rozsáhlé se sedmnácti písničkami a je to vlastně obraz té naší počáteční tvorby.

 Zpíváte anglicky, o čem jsou texty (pro ty, kteří anglicky nerozumí)?

Písničky na novém albu budou více intimnější. Budou po hudební i textové stránce vyjadřovat nashromážděnou náladu za roky, co spolu hrajeme, odrážejí náš pohled na svět, náš vnitřní svět a vztah k okolí. A co se týká angličtiny, myslíme si, že to k našemu stylu a hlavně době patří. Vždyť anglicky se komunikuje na sociálních sítích a vlastně všude ve světě. My samozřejmě nemáme nic proti českým textům, ale je to obtížné skládat český text ve stylu, který hrajeme, aby to nesklouzlo do folku. To byl vlastně důvod, proč jsme začali zpívat anglicky a tak to i zůstalo. Občas se nám stane, že na nás pokřikují lidi ať dáme něco česky nebo ať zahrajeme Kabáty, ale to jsou lidi, kteří jsou zřejmě na špatném koncertě. My hrajeme vlastní tvorbu.

Na vlastní tvorbu musí mít člověk odvahu…

No jo, no. Hodně dobrých muzikantů se nechá zlákat snadnou cestou kopírování slavných interpretů. Dnes je u nás v republice nejvíce coverbandů na počet obyvatel na světě. Já nemám nic proti coverům, ale pokud cover, tak s nějakým vlastním pohledem, s tím, že tomu musí ten muzikant dát svoji duši, svůj rozměr a ne, že bude dělat karaoke. Podle mě je pro každého muzikanta nejvíc, když roztančí lidi nebo je zaujme vlastní muzikou.

 Máte manažera?

Děláme to sami, spíš čekáme až se nám lidi ozvou. V Břeclavi máme teď dost koncertů, hráváme třikrát do měsíce.

 A teď na začátek, kdy jsi s muzikou začal?

Na kytaru hraju úplně od mala, chodil jsem dlouhé roky do hudebky a nenaučil jsem se ani noty, ale bavilo mě to. Vážně to začalo, když jsem dostal k patnáctým narozeninám elektrickou kytaru.To byl zlom a začal tvůrčí proces. Na gymnáziu to byla kapela Piece of Peace. První koncert byl v DK Delta s Hraczkama a drží mě to dodnes.

foto:bandzone.cz
foto:bandzone.cz

 Máte nějaké spřízněné kapely, sleduješ rokové dění v Břeclavi?

Moc to nesleduji, na koncerty chodím minimálně, občas je i u nás dobrá kapela, buďme rádi, že jsou tady lidi, kteří živou muziku podporují. V Břeclavi se dají vidět někdy opravdu skvělé koncerty.

Znáš nějaké party, se kterými budete na Ozvěnách hrát?

Jo, podle názvů mám představu. Vidím v té břeclavské rockové klasice, že je na co navazovat, byla tady spousta dobrých muzikantů, u kterých se dalo inspirovat. I když nepatříme už k těm nejmladším, dnes přicházejí další party mladých. Je to dobře, že se tady neztrácí zájem o živé hraní.

 Takže se těšíš, že si zahraješ s veterány?

Moc se těšíme, přijďte se podívat.

ozvěny rocku1

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Živá hudba U Zajíce – Chameleon Groove

MIKULOV / Zahrádka U Zajíce, Náměstí 3 13. 04. 2024 / 19 hodin Funk rockový …