il.foto: Bradlo, Brezová pod Bradlom

Nečekaný dárek k povstání aneb babička pojede do Brezové

Jihomoravské odbojářské organizace žijí přípravami na slavné 70. výročí Slovenského národního povstání. Přímo v moravské metropoli připravuje Městský výbor ČSBS slavnostní shromáždění k SNP v prostorách klubu Univerzity obrany v Brně, které se uskutečnilo v předvečer tohoto výročí – 28. srpna.

Československá obec legionářská a dalších dvacet vlasteneckých organizací působících v krajském městě Brně, pořádají pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje, rektora Univerzity obrany a dalších představitelů regionu a města shromáždění, které se uskuteční v pátek 29. srpna na náměstí SNP v Brně – Černých polích u restaurovaného památníku tohoto povstání.
Tyto akce pořádané krajskými orgány jsou tradičně cílem i mé účasti, protože přítomné účastníky seznamuji s družebními kontakty, které jsou udržovány s odbojáři družebního Trnavského kraje, i s programem, který je připraven na patřičný ročník oslav.

Letos již po šestnácté se na počest SNP sejdeme i na hřbitově v Lanžhotě, abychom uctili památku místních partyzánů, padlých v SNP, zastavili se i u rodinného hrobu Bartošů, a tak symbolicky vzdali hold všem, kteří bojovali za naši svobodu.

Když jsem připravoval materiály pro článek do lanžhotského zpravodaje, tak jsem potřebné materiály, včetně fotografií zajišťoval v odborné břeclavské službě. Jaké bylo pro mne překvapení, když dívenka provádějící službu nečekaně zvolala u jedné fotografie, že pomník na snímku je na místě, kde v povstání padl její dědeček. Skutečně to byla dokumentární fotografie mohyly v Lopušné dolině, katastru rodiště generála M. R. Štefánka, obce Košariská. Zde v prvních dnech povstání dne 8. září položil život partyzán Jan Bystřický z Lanžhota. Toto sdělení nebylo pro mne jediným překvapením, to druhé patřilo informaci, že dotyčná Lucinka věnovala své babičce Jiřině Šestákové-Bystřické jako milý dárek k jejím osmdesátinám cestu vlastním autem na oslavy povstání do jejího milovaného kraje, do Brezové pod Bradlom, právě do míst partyzánských bojů.

Tento krásný počin mě vede k úvaze a přesvědčení, že pokud budoucnost odkazu povstání a dalších hrdinských činů našich dědů a otců převezme taková generace, tak jejich činy a oběti ani v budoucnu nebudou zapomenuty.

Vlastimil Němeček, člen ČSBS a ČsOL, Podivín

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Otevřené okno Petra Hanniga – díl 25. – Přivítání v klubu sedmdesátníků

Tak už to mám za sebou. Bál jsem se toho. Přivezli v limuzíně mého dlouholetého kamaráda …