foto:frankr

Nazarčuk odmítl komunisty. Starostou byl zvolen ing.Pavel Dominik, podle předpokladů

Břeclav – Ustavující zasedání nového břeclavského zastupitelstva, které zároveň zvolilo nové vedení města se uskutečnilo v podvečer včerejšího, pro mnohé svátečního, dne.

Vytvořená koalice ve složení Pro Region, ČSSD a ANO, které má v zastupitelstvu většinu patnácti hlasů, žádné překvapení nepřipustila a tak se břeclavským starostou stal ing.Pavel Dominik. Jeho Pro Region získal ve volbách šest mandátů a kromě starosty obsadí další tři místa v devítičlenné radě města (Tomáš Mráz, Libor Nazarčuk, Mgr.Zbyněk Chlumecký). Prvním místostarostou, statutárním zástupcem starosty, se stal Jaroslav Válka z ČSSD a jeho strana, která získala pět mandátů, obsadla místo dalšího místostarosty, kterým byl zvolen Zdeněk Urban, a jedno místo v radě města (Alena Andělová). ANO získalo ve volbách čtyři mandáty a Milanem Vojtou obsadilo místo třetího místostarosty a připadlo jí také jedno místo v radě (Svatopluk Pěček).

Zástupci KSČM koalici ve volbách podpořili                                                                                    V  opozici tak zůstali zástupci KDU-ČSL, ODS, kteří se zdrželi hlasování. Proti hlasoval pouze zástupce hnutí Mladí a Neklidní Jakub Matuška, který novou koalici kritizuje kvůli nezveřejnění programového prohlášení: „Myslíme si, že programové prohlášení rady města mělo být zveřejněno před jejím zvolením a ne až po něm. Rada měla dost času na jeho tvorbu. Chceme být konstruktivní opozicí a a tak chceme vědět pro co máme hlasovat a ne pro koho!“

Celkem logický požadavek vzhledem k tomu, že koalice byla dohodnuta již před volbami, posty na radnici rozděleny poměrně rychle a díky chybě krajského soudu se ustavující zasedání zastupitelstva muselo o 14 dní odložit. I když minulý týden rozeslal koaličním představitelům otevřený dopis v němž je o zveřejnění programového prohlášení žádá, nestalo se tak. Problém byl asi v tom, že něco takového nebývá v Břeclavi zvykem. Minulé vedení radnice programové prohlášení zveřejnilo až asi po měsíci, obsahovalo obecnosti a prošlo bez zájmu veřejnosti i opozice. Že to i s novým programovým prohlášením bude všelijaké komentoval Jakub Matuška, zastupitel Mladých a neklidných již před zasedáním: „…..ptali jsme se ANO, jestli existuje koaliční program lidí navržených na funkci radních. Ve zkratce, program údajně mají, není k dispozici, protože vypadal tak nějak dost obecně “ .

Nazarčuk odmítl zvolit komunistu                                                                                                            Předsedou finančního výboru byl koaličními poslanci zvolen Leopold Levák,člen KSČM. Jediný člen koalice, Libor Nazarčuk (Pro Region) jej zvolit odmítl. Proč? „Nesouhlasím s tím, aby se předsedou tak významného komise stal člen komunistické strany, tím bych popřel dvacet pět let svého života a zvláště v době kdy si připomínáme 25 let od významných událostí, kterých jsem se pár metrů odtud jako student účastnil.“, sdělil přítomným Nazarčuk.
Předsedou kontrolního výboru byl zvolen Richard Zemánek, zástupce opoziční KDU-ČSL.

O nás PhDr. Milan Blažek

Profilový obrázek
blazek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Ujíždět policistům se nevyplácí

Hned dva jezdci na motocyklu se minulý týden snažili vyhnout kontrole.  Policisty z oddělení hlídkové služby …