Ljubljana 2017 Foto: Luboš Bárta

Naši vinaři získali prestižní ocenění ve slovinské soutěži Vino Ljubljana!

Moravští a čeští vinaři si ze slovinské soutěže odváží titul Šampiona, jednu velkou zlatou a jedenáct zlatých medailí. Ocenění Šampiona mezi šumivými víny získal Bohemia Sekt za víno Bohemia Sekt Prestige Brut 2014 a titul nejvýše hodnoceného vína České republiky obdrželo vinařství Víno Blatel za Ryzlink rýnský 2015, výběr z hroznů. Společnou prezentaci moravských a českých vín organizačně zajišťovalo Národní vinařské centrum za finanční podpory Vinařského fondu.

 Vino Ljubljana je nejstarší existující mezinárodní soutěží pod patronací OIV na světě. „Letos ji pořadatelé z Lublaňských hospodářských veletrhů uspořádali již po 59. A je třeba říci, že na nadcházející šedesátku je dobře připravena. Skvěle fungující vlastní hodnoticí a výpočetní systém, výborný servis, optimální teplota vzorků, příkladná organizace,“ komentuje soutěž jeden z porotců Dr. Luboš Bárta.

Třídenní hodnocení v pěti komisích přineslo našim vínům vynikající výsledky. Vino Ljubljana tradičně uděluje titul Světový šampion a ten letos v kategorii šumivých vín získal Bohemia Sekt, Bohemia Sekt Prestige Brut 2014. Finálové hodnocení o tituly šampionů je velmi přesvědčivé – všichni porotci ze všech pěti komisí vytvoří komisi jedinou a vybírají z nejvýše hodnocených vín dané kategorie. Nejvýše hodnoceným vínem z České republiky bylo ale jiné víno – Víno Blatel, Ryzlink rýnský, výběr z hroznů 2015, které získalo jedinou Velkou zlatou medaili pro Českou republiku. Celkem si naši vinaři odváží z Lublaně 1 velkou zlatou a 11 zlatých medailí.

Soutěže, konané na Lublaňském hradě, se účastnilo 430 vzorků z 19 zemí, hodnotilo je 48 degustátorů z 15 zemí. Česká účast byla výjimečně početná jak v jury (Iva Kováříková, Luboš Bárta, Petr Marek), tak v soutěžním poli. Naši vinaři poslali třetí nejpočetnější zásilku 38 vín po domácím Slovinsku (135) a soutěživém Slovensku (45), ale třeba před Rumunskem (35) nebo Rakouskem (24). Soutěžila ale i vína z tak vzdálených zemí, jako je Japonsko, Kanada, USA, Uruguay či Argentina.

Autorem fotografie je Dr. Luboš Bárta.

Zdroj: www.omnimedia.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Mezinárodní den muzeí 2024

BŘECLAV / Městské muzeum a galaerie 18. 05. 2024 Na 18. května připadá tradičně Mezinárodní …