il.foto

Naši mladíci pokračují ve spanilé jízdě! Po přetlačení Švédska vyzvou dnes ve finále Kanadu

Břeclav – Bitvu s velkým B hostil v pátek večer zimní stadion v Břeclavi. Česká reprezentace vstoupila do bojů o cenné kovy, když v semifinále vyzvala na souboj silné Švédsko. A od začátku bylo jasně vidět, že seveřané rozhodně nedají svou kůži lacino. Necelé tři tisícovky fanoušků, kteří vytvářejí domácím mladíkům fantastickou atmosféru, se bavily překrásným hokejem. Češi vedli po dvou třetinách těsně 4:3 a když ustáli v závěru při švédské power-play mohutný tlak, mohli se nakonec naplno radovat z postupu do vytouženého finále.

Třetiny: 1:0, 3:3, 0:0    Diváků: 2967.

Češi naskočili do velmi důležitého utkání s velkou chutí a hnáni nabitými tribunami si brzy zahráli přesilovou hru. Brankáře Sandströma zasypali vydatnou sprškou střel, ale žádná z nich se neujala. V první obrovské šanci se objevil Oliver Erixon, ale z mezikruží nechal vyniknout jen pozorného brankáře Vladaře. Domácí reprezentace se nechtěla nechat zahanbit a odpověděla stejně. Radek Koblížek našel před brankou Filipa Chlapíka, jenže jeho projektil skončil na Sandströmově výstroji.

Do dějin zápasu se zapsala tučným písmem 10. minuta. Proti hokejovým pravidlům se provinil švédský kapitán Rasmus Apslund a český výběr už po deseti sekundách trestal. David Kaše ještě vyprášil jen Sandströmův beton, ale puk se odrazil k Janu Dufkovi, který z mírného úhlu na pravé straně vystřelil bekhendem a kotouč odrazem o přední tyčku zapadl do švédské sítě. Hlasité břeclavské publikum, které po celý turnaj fantasticky podporuje české barvy, se i nadále bavilo skvělým hokejem. Hráči v bílých dresech diktovali tempo hry a ambiciózním seveřanům nedali lidově řečeno moc čichnout. Gólman Sandström však naplno ukazoval svou kvalitu a stále držel Tre Kronor na dostřel.

Svěřenci zkušeného trenéra Jakuba Petra nastoupili do prostřední části bravurně a díky své nejsilnější zbrani, jíž jsou přesilové hry, zasadili Švédsku druhý tvrdý úder. Martin Weinhold přiťukl na modré čáře puk vedle sebe na Daniela Krenželoka, který z mohutného nápřahu propálil vše, co mu stálo v cestě. Češi byli na koni, jenže následující minuty dokonale zamíchaly kartami. Na lavici hanby se posadil Filip Dvořák a u české branky se začaly dít věci. Jonathan Dahlén zblízka ještě neuspěl, jenže k pohotové dorážce se protlačil Lucas Carlsson a prostřelil ležícího Daniela Vladaře.

Hokejisté ze Skandinávie vycítili šanci, a i když gólman Vladař předváděl úžasné zákroky, rychlému vyrovnání nedokázal zabránit. Domácím obráncům ukázal záda Oliver Erixon a když už to vypadalo, že brankář Vladař znovu zachrání svůj tým od pohromy, kus černé gumy mu nakonec nešťastně propadl za záda. Trenér Petr si vyžádal oddechový čas a psychologická léčebná kúra zabrala výborně. Česká reprezentace se postupně otřepala z nepříjemného šoku a ve druhé polovině 2. třetiny rozjásala své příznivce. Michal Gago vyslal bekhendovou střelu z těžkého úhlu, gólman Sandström neudržel puk ve své výstroji a Roman Dymáček z bleskové dorážky skóroval.

Pomyslné misky rovnoramenných vah se znovu překlopily na českou stranu, což i tentokrát vyústilo ve dvoubrankový náskok. Při přečíslení 2 na 1 předložil Tomáš Šoustal ideální pas mezi kruhy na Lukáše Anděla, který si srovnal kotouč na hůl a krásnou zápěstní střelou jej poslal nad Sandströmovu lapačku. Švédové ale nehodlali dát svou kůži lacino, znovu v útočné fázi přitlačili na pilu a po několika nevyužitých šancích vybuchl na jejich straně mohutný gejzír radosti. Soubor pod taktovkou Jima Brithéna opět předvedl svůj vyhlášený důraz na brankovišti a Jonathan Dahlén vyhnal všechny pavouky z horního rohu Vladařovy svatyně.

Tři korunky na nic nečekaly a ve třetím dějství tlačily Čechy u jejich branky. Vysokou překážku v cestě za vyrovnáním však pro ně pořád představoval ve výtečné formě chytající Daniel Vladař, který se stal rychle miláčkem publika. Švédové na něj pálili ze všech možných pozic, ale talentovaný muž s maskou ve svém brankovišti doslova čaroval. Češi se postupem času čím dál více osmělovali a hlavně z rychlých protiútoků podnikali velmi nebezpečné výpady do soupeřovy obrany, která se postupem času musela otevírat víc a víc. Seveřané ještě zkusili štěstí při závěrečné power-play, jenže domácí výběr udržel nejtěsnější náskok až do závěrečné sirény a plnými doušky si se svými fanoušky užíval další bouřlivou děkovačku.

Ohlasy trenérů
Jim Brithén (trenér Švédska): Byl to velmi vyrovnaný zápas a mám po něm dobré pocity. Neradi prohráváme, ale dnes jsme hráli s domácím týmem a právě to byl asi jediný důvod, proč jsme prohráli. Nechali jsme si dát několik gólů v oslabení, což si proti domácímu soupeři prostě nemůžete dovolit. Dopustili jsme se některých chyb, nějaké chybky možná udělali i rozhodčí… Právě takové maličkosti náš stály vítězství. I tak jsem po zápase spokojen, ukázali jsme, že můžeme být Čechům rovnocennými soupeři. Těším se, až se s nimi utkáme znovu.

Celkově je pro nás tento turnaj skvělou zkušeností. Naší prací je pomáhat hráčům v jejich vývoji, což se zde daří. Bylo skvělé moct vyjet byť k jednomu zápasu sem do Břeclavi, je tu skvělé kluziště a celkově zázemí. Ale zítra už se vracíme do Piešťan a tam se pokusíme urvat bronz.

Jakub Petr (trenér Česka): Dnešní zápas byl oslavou mládežnického hokeje. Ukázalo se, že švédské mužstvo má obrovskou sílu a dělalo nám problémy především v našem obranném pásmu, protože jejich hráči mají výborný výběr místa. Dvě třetiny jsme s tím měli problém, třetí třetina byla odehrána na nulu, to nás těší. A ještě bych poukázal na fakt, že jsme měli jen jednoho vyloučeného hráče a jsme strašně rádi, že kluci proti tak ofenzivnímu soupeři dokázali obstát v defenzivě. Hráči začínají věřit v úspěch, v týmu je pohoda. Zítřejší finále na takhle prestižním turnaji před vynikajícím publikem bude pro všechny z nás svátkem. Kanada má vynikající tým, ale hrát se dá s každým. My se na to poctivě připravíme u videa a dáme do toho všechno.

Ladislav Vácha, www.hlinkamemorial.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Mezinárodní den muzeí 2024

BŘECLAV / Městské muzeum a galaerie 18. 05. 2024 Na 18. května připadá tradičně Mezinárodní …