Nad poslanci přece musí viset damoklův meč, když se ukáže, že své voliče nereprezentují.

 

Břeclav – Minulý týden Břeclav navštívil předseda Strany svobodných občanů a europoslanec ing.Petr Mach. Strana Svobodných o sobě dala poprvé vědět v letošních volbách do Evropského parlamentu, kde uspěla. Zeptali jsme se ho jak se mu daří v Bruselu, co komunální politika a jak je to s lidovým vetem, které preferuje.

Jste jediný zástupce Strany svobodných občanů v europarlamentu v Bruselu. Jak se vám tam daří? Je to tak jak jste si představoval?

Já jsem šťastný, že se Svobodným podařilo prolomit pětiprocentní hranici a že mají zástupce v evropském parlamentu. Beru to jako nástupní můstek pro Svobodné v dalších volbách, krajských i komunálních a věřím, že poslanců bude po těchto volbách více. Potvrdíme to, že se stáváme pevně usazenou parlamentní stranou. Co se týče Bruselu, slíbil jsem voličům, že se tam nepřestěhuji, že nezbruselovatím. Jezdím poctivě na zasedání evropského parlamentu, které se koná jednou měsíčně. Tam jsem byl vždy přehlasován, ale s tím jsem počítal. Těch lidí, kteří se dívají kriticky na současný vývoj EU, je ale více než minule, i když je jich stále menšina. Dal jsem si závazek přesvědčit europoslance, aby euro bylo dobrovolné, aby Česká republika, a kdokoli další, kdo euro nechce, do eura nemusela.

Strana Svobodných je vnímána jako strana, která není na komunální politiku zaměřena. Co Svobodní a komunální politika?

Ty principy, které hájíme, a sice aby politici netahali peníze lidem z kapes, nepřerozdělovali je přes složitou byrokracii, jsou stejné jak na celostátní, celoevropské, tak i komunální úrovni. Obce přece mají nějakou pravomoc. Určují výši daně z nemovitosti, různé poplatky za odpad, atd. Tyto principy musíme hájit na všech úrovních a jsem rád, že Svobodní v komunálních volbách kandidují ve více než sto obcích, aby tyto principy hájili.

V programu Svobodných jsem narazil na termín lidové veto. Mohl byste k tomu říct něco bližšího? Tento termín není moc známý a lidé si ho pletou s referendem. Co to je?

Lidé mají většinou za to, že v české republice může zákony, které schválí parlament, vetovat prezident republiky. Ono to není úplně pravda, protože prezident nemůže zákon schválený parlamentem vetovat. On ho může pouze vrátit parlamentu, ale parlament ho může lehce přehlasovat. Takže se skoro nikdy nepovedlo nějaký zákon vetovat. My si myslíme, že pravomoc vetovat zákon by neměl mít jeden člověk, byť je to prezident republiky, ale že by měla existovat možnost občanů zákon, který je v rozporu s tím, co si většina lidí myslí nebo s tím, co strany před volbami slibovaly, zneplatnit, vetovat.

Jak by to vypadalo v praxi?

Představujeme si to tak, že parlament schválí nějaký zákon, a účinnost tohoto zákona nebude okamžitá. Bude odložena o několik měsíců a občané, pokud by s ním nesouhlasili, tak by měli možnost shromáždit dostatečné množství podpisů, třeba 50 tisíc, jako to je při volbě presidenta. Pokud je shromáždí, tak by se o takovém zákoně muselo konat ratifikační referendum. Kdyby se v něm občané vyslovili proti schválení zákona, tak by byl zákon vetován a nevstoupil by v platnost. Je to podle mne taková záchranná brzda a ochrana občanů proti tomu, aby se parlament stavěl proti nim a schvaloval špatné zákony.

Na komunální úrovni by se postupovalo analogicky? Když například zastupitelstvo podle občanů rozhodne špatně, např. stavba spalovny, prodeji městského majetku, mohlo by lidové veto nastoupit i v tomto případě?

Ano, mělo by fungovat na všech úrovních, i na komunální. Na obecní úrovni zastupitelstvo nevydává zákony, ale schvaluje jiná důležitá rozhodnutí, vyhlášky, rozhodnutí. Měla by existovat analogická možnost tomu rozhodnutí se vzepřít. Jenom ta možnost, že by se lidé mohli vzepřít rozhodnutí by vedla zastupitele k tomu, aby si dávali velký pozor na to, co schvalují. Neprošel by zákon, vyhláška, se kterým většina obyvatel nesouhlasí.
Tím se nevymýšlí žádná šílenost, jen se udrží status quo. Ostatně podobné zákony typu lidového veta existují i jinde v Evropě, třeba ve Švýcarsku a daně si tam občané nezrušili.

Zaujala mne i ta myšlenka, že v případě úspěchu lidového veta, by byli poslanci odvoláni, skončil by jim mandát…

Nad poslanci přece musí viset ten damoklův meč. Když se ukáže, a v tomto případě, referenda, by se ukázalo, že své voliče nereprezentují, tak jim skončí volební mandát. Námitka, že by byly pořád nové volby neobstojí. Právě kvůli možnosti odvolání by se poslanci na všech úrovních chovali zodpovědněji.

Děkujeme za rozhovor.

SONY DSC

O nás PhDr. Milan Blažek

Profilový obrázek
blazek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Úžasné setkání volejbalových generací Lokomotivy

BŘECLAV Volejbalistky oslavily 70 let od založení oddílu Lokomotivy Břeclav turnajem a vzpomínkami na radostné …