Na procházce se psem našel dělostřelecký granát !

Tvrdonice – Ve středu před pátou hodinou navečer přijali policisté oznámení o nálezu munice před obcí Tvrdonice. Muž, který šel se svým psem směrem na Hrušky, našel v poli u větrolamu granát. Hlídka ihned vyjela prověřit informace a při ohledání místa našla opodál ještě další pozůstatky 2. světové války.

Část munice pyrotechnik odvezl ještě ve středu, ale vzhledem k tomu, že je potřeba důkladně prohledat uvedenou lokalitu a odstranit i zbývající střelivo, budou policisté v odborné práci pokračovat dnes. Po celou noční dobu hlídky místo zajišťovaly a zamezily vstup nepovolaným lidem. Během dosavadního opatření nedošlo k žádnému zranění, ani ke škodě na majetku.

DOPLNĚNÍ: Další kroky k odstranění nalezené munice začaly včera. Policisté během opatření úzce spolupracovali s vedením obce. Starosta Tvrdonic byl informován o postupu a nabídl součinnost při dodání potřebné techniky.

Během dopoledne došlo k odstranění části zeminy, pod kterou byla v hloubce asi jednoho metru nalezena zbylá munice. V rámci uvedeného opatření pyrotechnici z místa odvezli celkem 19 kusů tříštivo-trhavých granátů ráže 75 mm německé výroby. Odvoz provedli ve dvou etapách – ve středu navečer odstranili deset kusů a ve čtvrtek dalších devět. Jednalo se o ostrou munici, která byla schopna převozu.

K případu lze upřesnit, že v době války měli v polích vojáci postavená děla a granáty byly nachystané ke střelbě. Z uvedeného důvodu se v této lokalitě nalezlo tolik nevybuchlého střeliva.

por. Mgr. Kamila Haraštová

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Břeclavské školy za Velké války

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav středa 10.4.2024/ 18:00 Historická přednáška PhDr. Ludislavy Šulákové z cyklu Břeclavsko …