Reprezentativní salonek Masarykova železničního vozu Foto:cestovani.idnes.cz

Na břeclavské nádraží přijede vagon Masaryka i Husáka

BŘECLAV – Národní den železnice a zároveň 175 let jejího fungování u nás oslaví společnost České dráhy v Břeclavi v sobotu 27. září.

Fanoušci železniční dopravy se mají na co těšit. Břeclavské nádraží a depo kolejových vozidel v ulici Železniční zaplní moderní i historické vlaky. Akce začne po příjezdu protokolárních vlaků v 10 hodin a moderovat ji bude Patrik Hezucký. Z Prahy pojede souprava ČD Railjet, z Ostravy Pendolino. Návštěvníky z Brna, Bratislavy a Vídně přivezou parní vlaky.

Národní den železnice je rozdělen do několika „světů“. Svět zábavy potěší menší i větší děti. Mohou zavítat do divadelního či herního stanu, připraven bude kinematovlak a dětský vůz. „Chybět nebudou ani závody drezín, které se těší velké oblibě,“ slíbila tisková mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. „V blízkosti světa zábavy budou umístěny také dva salonní vozy, ty však budou k nahlédnutí pouze zvenku. Jedná se o vůz prezidenta Masaryka z roku 1930 a vůz prezidenta Husáka, který byl vyroben o několik desetiletí později.“

Svět historie zahrnuje výstavu téměř třiceti historických lokomotiv (například Hrboun 310.23, Ferdinandka 314.303). Exponáty z České republiky doplní vozy z Rakouska, Polska a Slovenska. Tento svět najdou návštěvníci na druhé straně nádraží u točny. Dostanou se tam buďto po silnici podjezdem nebo mohou využít kyvadlovou dopravu, kterou České dráhy pro tuto příležitost zřídí. „Je to zpravidla to největší lákadlo,“ potvrdila oblibu historických vozů Šubová. Chybět nebudou parní jízdy a jízdy zvláštních vlaků do okolí Břeclavi.

Svět změny ukáže moderní vozový park Českých drah. Kromě letošní novinky na kolejích ČD Railjet se představí Pendolino a vlaky Regio Panter, Shark a Spider, to vše společně s lokomotivou řady 380.

Všechny určitě potěší, že vstup na celou akci je zdarma. Pro prvních 30 tisíc návštěvníků je připravený dárek, prvních 175 z nich má také možnost výhodného nákupu In Karty.

 

O nás Lidka Pavlovová

Lidka Pavlovová
tel.: 606 181 839 e-mail: pavlovova@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Do Břeclavi opět míří elita dívčího fotbalu

Stadiony Slovan a Tatran fotbalového klubu FOSFA MSK Břeclav budou o víkendu 22. – 23. …