Lucie Hodonská při aktivní muzikoterapii v Penzionu Maděřič v Moravském Žižkově. Foto: archiv

Muzikoterapie pomáhá lidem i zvířatům

BŘECLAV  – Lucie Hodonská se kromě své práce pedagoga volného času ve Středisku volného času Duhovka věnuje mnoha dalším zájmům, z nichž většina je spojena s hudbou a tancem. V posledních letech se výrazněji zaměřila na muzikoterapii.

Muzikoterapie je terapeutický přístup, který využívá jak působení hudby (receptivní muzikoterapie), tak i samotný proces vytváření hudby a zvuků (aktivní muzikoterapie).

„Zabývám se celostní muzikoterapií, je vhodná na všechny tělesné i duševní neduhy,“ uvádí Hodonská, která muzikoterapii studovala na fakultě University Palackého v Olomouci. Jak sama přiznává, o síle účinků této terapie ji přesvědčily až vlastní zážitky z muzikoterapeutických relaxací u jejího profesora Lubomíra Holzera.“Je to špatně popsatelný pocit, ale tělo se odblokovává a uvolňuje,“ popsala.

Lucie pracuje s nastávajícími maminkami, miminky, malými i pubertálními dětmi, dospělými i seniory. Zkušenosti má také s muzikoterapií pro tělesně či mentálně postižené. Samotná hra na hudební nástroje má také pozitivní vliv na motorický rozvoj. A jak terapie probíhá?

„Buďto se jedná o aktivní terapii, kdy klienti hrají na nástroje s přirozeným laděním anebo je to terapie pasivní, kdy lidé leží a vnímají hudbu,“ popsala Hodonská. Pracuje s živou hudbou a díky vibracím nástrojů dochází k odhalování konkrétních problémů. Na jejích sezeních se tak setkáte s převážně tradičními lidovými hudebními nástroji, vyrobenými z přírodních materiálů, jež pochází z různých koutů světa. Jsou to například různé druhy bubnů, brumly, salašnická fujara, džembe, dešťová hůl, tibetské misky, gong, zvonky a mnoho dalších.

V rámci aktivní muzikoterapie vede Lucie také kurzy bubnování pro veřejnost. Zájemci ji najdou každé úterý v břeclavském centru Cesta do srdce. Na bubnování následovně navazuje muzikoterapeutická relaxace.  Své relaxace nabízí také mateřským školám, v současné době připravuje muzikoterapeutickou pohádku – hodinové představení, spojující herectví, hudbu, zpěv.

Muzikoterapií zkouší i na svém psovi a kočce. „Můj pes se například bojí bouřky. Tak jsem jednou právě za bouřky vzala tibetskou misku a začala jsem mu hrát a zpívat. Vylez ze svého úkrytu, začal vnímat hru a na bouřku úplně zapomněl,“ usmívá se Lucie Hodonská a momentálně se chystá působit hudbou na hada.

O nás Lidka Pavlovová

Lidka Pavlovová
tel.: 606 181 839 e-mail: pavlovova@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Veřejné setkání – Vysokorychlostní trať

RAKVICE / Zasedací místnost OÚ 30.5. od 16,30 hod. ZAJÍMÁ VÁS PODOBA VYSOKORYCHLOSTNÍ TRATI V NAŠEM …