Vlevo Marta Töpferová, u cimbálu učitelka Kristýna Osičková, žákyně Šárka Radkovičová a Marcel Komandant při výuce. Foto: Jaroslav Švach

Muzikanti z Milokraje spojovali folklor a jazz

BŘECLAV – Série hudebních dílen kapely Milokraj pod názvem Folklore Goes Jazz se uskutečnila začátkem srpna postupně v Tišnově, Znojmě, Břeclavi a Poysdorfu.

„Konkrétně v Břeclavi se workshopu zúčastnilo na 50 frekventantů od deseti až do šedesáti let, z toho třináct z Rakouska,“ uvedl dramaturg a umělecký ředitel JAZZFESTBRNO Vilém Spilka. Jedná se o česko-rakouský projekt, který je motivací a inspirací do dalšího studia frekventantů a láká především na zajímavé propojení jazzu, lidové hudby a kultivované pop music. I proto je otevřen zájemcům o hudbu bez omezení žánrového či věkového.

Výuce a nácviku společných skladeb se věnovali členové kapely Milokraj, konkrétně cimbálům moldavský virtuos na cimbál Marcel Comandant a mezi frekventanty byla i učitelka hry na cimbál Kristýna Osičková. Kytaristy vedl David Dorůžka a zahrál si zde i ředitel břeclavské „Zušky“ Radek Pudelka. Mezi houslisty, které dirigoval Slovák Stano Palúch, se pohyboval i učitel Libor Mišurec. Šli svým žákům příkladem což je jistě chvályhodné.

Hlavními protagonisty série byli Marta Töpferová a Tomáš Liška, dva čeští hudební vizionáři, kteří spolu vystupují více než pět let.

Vzhledem k tomu, že se Töpferová a Liška dlouhodobě s úspěchem pohybují na mezinárodní hudební scéně, je logické, že se tento projekt stává cenným příspěvkem české soudobé hudby nejen doma, ale i v zahraničí. Projekt prohloubí dosavadní spolupráci mezi sdruženími JAZZFESTBRNO a Poysdorf Jazz&Wine Summer. Začínající hudebníci z jižní Moravy a regionu Weinviertel se zájmem o folklor a jazz získají možnost vzájemně se poznat, vyměnit si zkušenosti a zlepšit své dovednosti pod vedením kvalifikovaných lektorů.

 

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Parýžfest / Verona, Jakub Děkan, Ready Kirken,…

HLOHOVEC / areál kulturního domu a okolí – Dolní konec 29 sobota 25. 5. 2024 …