il.foto

Muzeum vás pozve na výstavu unikátních betlémů

BŘECLAV (hp) – Nový atraktivní výstavní projekt připravuje od zítřka Městské muzeum a galerie Břeclav.

Jak naznačuje titulek, vystavované betlémy pocházejí z okolí Břeclavska přes Podhorácko až po Žďársko. Mezi nejzajímavější exponáty, které výstava nabídne, budou jistě patřit malé i rozměrnější skříňkové betlémy z Muzea Vysočiny Třebíč z konce 19. století. Třebíčské betlémy jsou jádrem připravované výstavy a tvoří o svých sedmnácti kusech mimořádně cenné sbírkové kusy, putující i na výstavy v zahraničí. Největší z třebíčských stavěcích betlémů dosahuje úctyhodné šířky přes čtyři metry. V rámci hodnotné třebíčské zápůjčky zhlédnete betlémy i z blízkého okolí, např. z Jemnicka, Jihlavska, Třešťska a Telčska, zastupující tradiční regiony betlémářské produkce Vysočiny.

V okolí Žďáru nad Sázavou se vyskytuje řada tvůrců a sběratelů betlémů. Muzeum oslovilo řezbáře Josefa Běhala, který je autorem rozměrného stupňovitého betlému s ústřední scénou doplněnou o venkovskou kapelu. Zvláštností betlému jsou církevní stavby jako např. chrám Vasila Blaženého v Moskvě, či svatovítská katedrála. Ze žďárského si muzeum vypůjčilo kolorované papírové betlémy z druhé poloviny 19. století. Dalším šperkem výstavy je betlém z pozůstalosti Zdenky Vorlové Vlčkové, velkomeziříčské rodačky a první ženské akademické malířky. Exponát, jehož nejstarší součásti jsou datovány do roku 1782, zapůjčilo Muzeum Velké Meziříčí. Můžete zde obdivovat jak pestrá roucha Tří králů, tak barokní krásu měšťanských domů, které betlému tvoří dioráma. Z bližšího Jihomoravského muzea ve Znojmě budou k vidění modrotiskové betlémy a další kusy zhotovené ze šustí. Ze stejného materiálu tvoří paní Juřicová z Valtic, jejíž výrobky výstavu rovněž ozdobí.

Národopisný region Podluží bude na výstavě prezentován jak současnou tvorbou, kterou představují starobřeclavští řezbáři Josef Frölich a Jan Huňař, tak betlémy ze sbírkového fondu břeclavského muzea. Nejhodnotnější muzejní kus představuje keramický glazovaný betlém Ferdinanda Štábly, situovaný netradičně do podlužácké dědiny v rozpuku zrajícího léta. Perličkou výstavy bude keramický betlém od soukromníka Jaroslava Buzrly z Moravského Žižkova, který zapůjčil muzeu ze svého kompletu zhruba jednu desetinu. Uvidíme zde krojované „darovníky“ z blízkých obcí Prušánek, ze Staré Břeclavi, Lanžhota, Moravského Žižkova, ale i postavy v charvatském kroji.

S dějinami Břeclavi je spojen i další exponát, tyrolský betlém z druhé poloviny 19. století, vyhotovený k vysvěcení nádražní kaple sv. Cyrila a Metoděje. Cenný betlém zapůjčil s laskavým svolením břeclavský Římskokatolický farní úřad.

Doplněním výstavy bude kolekce historických pohlednic betlémů z konce 19. století od poštorenské sběratelky Naděždy Procházkové.

Vernisáž výstavy se koná 27. listopadu od 17 hodin v hlavní budově muzea pod vodárnou (Dukelských hrdinů 2747/4) a bude doplněna o scénická a hudební vystoupení žáků ZŠ Slovácké a žáků základní umělecké školy. Výstava bude otevřena pro veřejnost ve všední dny kromě pondělka od 10 do 17 hodin, o víkendech od 13 do 17 hodin, a to až do neděle 18. ledna 2015.

betlemy-od-podluzi-k-vysoci

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Autorské čtení

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav úterý 23.4.2024/ 17:00  MUDr. Danuše Dedková bude povídat o městě na …