muzeumbv.cz

Muzejní noc láká na bohatý program i košer pokrmy

Břeclav – Už popáté se Městské muzeum a galerie Břeclav připojuje k Festivalu muzejních nocí, které se už deset let konají nejen po celé České republice, ale i v dalších městech Evropy. V sobotu 24. května tak v břeclavské synagoze nebude chybět bohatý program i tradiční ochutnávka košer destilátů.

Během muzejních nocí zůstávají návštěvníkům otevřené zajímavé památky. V Břeclavi to bude synagoga, která nabídne příjemné a uvolněné setkávání, poznávání židovské kultury a historie. A to zdarma.

„Úvod večera patří Divadelnímu souboru Ampulka z Třebíče s krátkou úsměvnou dramatizací jedné z povídek českého humoristy židovského původu Vojtěcha Rakouse (1862-1935). Hra nás zavede na český venkov koncem 19. století, kdy i z něj mizí typičtí venkovští židovští obyvatelé se svým ortodoxním světem,“ prozradila ředitelka muzea Alena Káňová.

Jak dodala, následovat bude koncert brněnské skupiny HaChucpa, do jejichž repertoáru patří hebrejské písně, písně v jidiš (jidiš byl po staletí jazykem aškenázských Židů – tedy i Židů z našeho území) a ukázky klezmerové hudby. Ta se vyvinula z lidové hudební tradice židovského osídlení východní Evropy.

„Program muzejního večera doplní komentované prohlídky synagogy a stálé expozice „Židovská Břeclav“. Letos opět nabídneme ochutnávku košer destilátů firmy Jelínek a ukázky židovské kuchyně. Návštěvníci ochutnají orientální jablečný řez all bull, středoevropský židovský „kaviár“ z husích jater či typický chléb chalu, který se peče na sabatové a sváteční hostiny,“ láká na sobotní program Káňová.

Program začíná v 19 hodin.

– ewi –

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Lucie Myslivečková – Krasocákance

BŘECLAV / Městské muzeum a galerie / Lichtenštejnský dům 19. 7. – 8. 9.2024 / …