Mošoň – skromné lázně na evropské špičce

Břeclav–Mošoň (Mosonmagyaróvár) Do maďarské Mošoně je to z Břeclavi po dálnici D2 do Bratislavy a přes maďarské hraniční město Rajka po silnici č. 1 jen 120 kilometrů, tedy hodinu a půl jízdy. Poté se ocitnete v klidném příhraničním městečku, jež je pověstné zubařskými ordinacemi a výbornými termálními lázněmi.

Termální lázně sídlící v západomaďarském Mosonmagyaróváru na první pohled nemusí působit jakkoliv výjimečně. Chybí sáhodlouhé výklady o slavných osobnostech světových dějin, které by zde nacházely úlevu a potěšení, ani jejich fotografie nepatří k těm nejslavnějším. Díky tomu zde návštěvník nenachází sterilní továrnu na lidské zdraví, ani zástupy důležitých lidí, kteří by se zde rádi nechávali vidět. A především – jejich hlavní deviza spočívá ve složení zdejšího termálního pramene: ten totiž podle dlouhodobých sledování představuje jeden z pěti nejlepších pramenů svého druhu v Evropě.

Zdejší areál termálních lázní leží v blízkosti historického centra města, kde stejně tak najdete i více či méně luxusní ubytovací zařízení, kam se po uzavření bran termálních lázní stahují lázeňští hosté. Kromě částí věnovaných léčivým koupelím a rozličným terapiím je součástí celého komplexu rovněž krytý i venkovní bazén určený čistě plavcům. Zmíněný velice „výživný” pramen se řadí mezi hydrogen-uhličitanové minerální vody, je silně kyselé povahy s vysokou koncentrací solí. Chemické analýzy zde navíc dokládají, že jde o zdroj mnoha důležitých minerálních látek, jako jsou například vápník, hořčík, jód, fluor nebo železo. Díky tomu dnes také termální lázně Mosonmagyaróvár můžeme najít na oficiálním seznamu maďarských léčebných lázní.

Lidskému zdraví přitom prospívá hned v několika ohledech. V prvé řadě se termální koupele v tímto pramenem napuštěných bazénech doporučují jako důležitá součást léčby onemocnění pohybového ústrojí, případně během inhalování jako prostředek nápravy těla postiženého chronickými nemocemi dýchacích cest. Významně pomoci může stejně tak i kúra založená na pití vody z tohoto minerálního pramene, kdy lze tímto způsobem řešit problémy se žaludkem a zažíváním.Spolu s vlastními bazény je součástí lázeňského areálu rovněž špičkově vybavené léčebné centrum, kde má návštěvník na výběr z mnoha druhů terapií a masáží. Můžete se tak například zúčastnit skupinové stejně jako individuální gymnastiky snižující bolestivost těla, zapsat se na fyzioterapie nebo léčbu ultrazvukem, nechat si udělat podvodní masáž, stejně jako léčivý zábal z pověstného hévizkého bahna. Ten pomáhá především lidem, jež souží nemoci pohybového ústrojí, revmatismus, nebo kteří mají problémy s krevním oběhem.Brány areálu termálních lázní Mosonmagyaróvár se svým návštěvníkům otevírají vždy v 8 hodin, konči se potom v pondělí v 18 hodin, od úterý do pátku ve 20 hodin, v sobotu a neděli potom v 19 hodin.

Mošoňský hrad byl založen ve druhé polovině 13. století. V roce 1273 jej dobyl český král Přemysl Otakar II. O několik let později byl hrad dobyt rakouským vévodou Albrechtem, ale král Ondřej III. jej vybojoval zpět pro rodinu Köszegi. V roce 1323 upadla rodina Köszegi v nemilost kvůli povstání a hrad propadl uherské koruně. V následujících staletích hrad několikrát přešel z maďarských do rakouských rukou a zpět. V baroku byl výrazně přestavěn. Dvakrát jej bez boje obsadila turecká vojska. Roku 1809 jej obsadil Napoleon. V roce 1830 byla většina vnějšího opevnění zbořena. V roce 1818 zde Albert Kazimír, vévoda sasko-tešínský, zeť Marie Terezie, založil zemědělskou školu. Zemědělská fakulta Západomaďarské univerzity užívá budovu do současnosti.

Zdroj: http://RQS

mos1   OLYMPUS DIGITAL CAMERA  mos3

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Expediční kamera

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav pátek 22. 3. 2024 / 17:00 Expediční kamera je filmový …